14 numaralı kortta ve açık hava altında oynanan maçta Roland Garros junior erkekler temsilcimiz Yankı Erel, Roland Garros’un ilk turunda 15 numaralı seri başı Facundo Diaz Agosta’yı saf dışı bırakırken her ne kadar net bir skor yakalamış olsa da (6-3 6-4) aslında maça stresli çıktığını söylemekten çekinmedi. 

İlk defa Roland Garros'a katılıyor olmasını, rakibinin seri başı olup yakın zamanda önemli bir turnuvada yarı final oynamış olmasını, üstündeki stresi arttıran unsurlar olarak belirten Yankı, aslında bugünkü oyunundan çok menün olmadığını söyledi: "Çok şansım vardı, çok daha rahat bir skorla yenebilirdim ama bazen iyi gününüzde olamıyorsunuz. Kötü gününüzde olup da maç kazanmak iyi tabii.”

Aslında maça Yankı çok iyi başladı. İlk iki servis oyunun rahat kazanıp, forehand’leri ile etkili vuruşlar üretti. 2-1 önde iken rakibi Facundo Diaz 30-30 puanında ikinci serviste ayak hatası yapınca, çift hata ile puanı kaybetti. Servis kırma puanında bir çift hata daha yapınca Yankı servis kırıp 3-1 öne geçti. Belki Yankı “şansım vardı” derken bundan bahsediyor olabilirdi ama setin geri kalan kısmında Yankı hem servisleri, hem forehand’leri ile çok etkili vuruşlar ile sonuca gitmeye devam etti.Nitekim 29 dakika süren seti 6-3 kazanmasını bildi.

İkinci sette de rakibinin servisini erken kıran Yankı 4-2 önde iken, yine rakibinin servisinde 5-2 puanı yakaladı. Bu fırsatı bir backhand return hatası ile tepen Yankı oyunu kaybetti ve skor 4-3 oldu.Hemen akabinde, Yankı kendi servisinde 30-0 öne geçti. Ama hiç beklenmedik şekilde üç tane arka arkaya basit forehand hatası yaptı ve devamında oyunu kaybetti. Skor bir anda 4-4 eşitlenmişti. Yankı açısından bu birkaç dakika en kötü bölümdü: “kazanmaya çok yaklaşmıştım, o yüzden o anda ve bir stres artışı oldu hakikaten."

Ama o durgunluktan hemen çıkmasını bilen Yankı, rakibinin servisini zor geçen bir oyundan sonra tekrar kırarak 5-4'te maçı bitirmek için servis atma hakkı kazandı. Bu oyunu hiç zorlanmadan kazanan Yankı maç puanı bittiğinde bir hayli sevindi.
Oyunundan çok memnun değildi belki ama sağlam başladığı maçı sağlam bitirmesini bilmişti.

İkinci tur rakibi Hollanda’lı Rudolf Molleker. Etkili servislere sahip olan Hollanda’lı oyuncuyu Yankı’da yakından tanıyor: “Önceden hiç maç oynamadık ama kendisini iyi tanıyorum, beraber oynamışlığımızda var.”

Molleker’e karşı Yankı’nın ikinci tur maçı Salı günü olacak.