Dün kadınlar yarı finalinde sergilenenden sonra Nadal ile Zverev’in maçındaki tenis bizlere derin bir nefes aldırdı, “ohh” çektik. Tenis budur işte. Bu yıl Roland Garros’un başından beri birçok çekişmeli, dişe diş mücadeleler gördük ama hep standart düşüktü… Kalitesizlikten yakınıyorduk.

Nadal ile Zverev tüm sıkıntılarımızı giderdi. Açıkcası başından itibaren sanki maçı daha çok isteyen Rus asıllı Alman raketti. Zverev’i ister beğenin, ister sosyal ya da spor yaşamında yaptığı çeşitli falsolardan dolayı eleştirin… Ancak bu adamın güzel bir tenis oynadığını kabul etmeniz gerekir. Attığı şimşek gibi servisten tutun, voleye yaklaşmasına kadar oynadığı oyun fevkalade estetik.

Bu maçın çok uzun süreceği başından itibaren belli oldu. Sadece ilk set bir buçuk saat sürdü. Zverev 4-2 öne geçtiği seti resmen rakibine armağan etti… Üstelik birden fazla kez.

İkinci set ilkinin tersi oldu. Önce Nadal rakibini kırdı. Ama seti garantilemeyi beceremeyince Zverev bu fırsatı kaçırmadı ve o 4-2 öne geçti. Nadal onu bir kez daha yakalama olanağı elde etti ama kötünün ötesi bir vole ve ardından ondan kötü bir smaç vurarak adeta oyunu rakibine armağan etti: 5-3. Sonra 3 numaralı seri başı kendi servisiyle seti alacakken üst üste iki çift hata yapınca oldu 5-4. Nadal seti bu kez rakibinin hatalarıyla seti eşitlediğinde (5-5) kronometre 2saat 40dakikayı gösteriyordu!

Ardından herhalde nazarımız değdi ki acı olay patlak verdi. Durum 6-6 iken bir topa yetişmeye çalışan Zverev, feci bir şekilde ayak bileğini burktu. Tedaviden koltuk değnekleriyle dönen Alman maça devam edemedi maalesef.

Şimdi Nadal yakın dostu ve ailecek görüştükleri Casper Ruud ile Pazar günü final oynayacak. Antrenmanlarını genellikle Nadal’ın Manacor’daki akademisinde yapan Ruud, bir Grand Slam finaline çıkan ilk Norveçli. Dün Hırvat Cilic’i dört sette ve fazla da zorlanmadan geçti. Birbirlerinin oyununu bu denli iyi bilen başka bir çift olduğunu sanmıyorum. Nadal’ın kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bugün kadınlarda final var. ABD’li Cori Gauff ile Polonyalı Swiatek. Swiatek hakkında yazdıklarımız ortada. Bu kadın 34 maçtır yenilmiyor. Açıkçası rakibi yok. Keşki Avustralyalı Barty genç yaşta emekli olmasaydı. İşte o zaman kadın tenisinde güzel bir rekabet izleyebilecektik.

Gauff 18 yaşına yeni bastı… Liseyi de yeni bitirdi. Fransa Açık 2018 jünyor kızlar şampiyonluğu var. ABD Açık gençlerde teklerde final oynayan en genç raket. Tekler finali ardından partneri Pegula ile çift kadınlarda da final oynayacak. Rakipleri Fransız Garcia-Mladenovic ikilisi.

Tenis bilgeleri onun için “Swiatek’e rakip olabilecek başlıca raket” diyorlar. Kızcağız gerçekten yetenekli. Ama insanoğlu günümüzde neyin doğru ya da yanlış olduğunu bilemiyor. Büyük bir çoğunluk internete atılan şişirmeleri gerçek ya da vahiy olarak algılıyor. Önlerine konulan kanıtlar bile yeterli olmuyor onlara… Akvaryumdaki bir balık gibi parmağın gösterdiği yöne gidiyorlar. (Somut) gerçekle bir türlü buluşamıyorlar. Onun için bu kız hakkında karar vermek için acele edilmemesi daha doğru olur kanaatindeyim.

Yarı finalde İtalyan’ı yendikten sonra saha-içi röportajında ABD’deki silah satışlarıyla ilgili eleştirilerini de ortaya koyarak entelektüel yanını göstermek istedi. Ancak o sıralarda Washington’da Demokratların silah satış yaşının 18’den 21’e yükseltme önergesi Cumhuriyetçilerce reddediliyordu! Onbeş gün içinde iki ergenin okul basarak 18’i ilkokul talebesi olmak üzere 30 kişiyi katletmesi bile bunlara ders olmazken, ABD’nin dünyada barış havariliğine soyunması biraz yapmacık olmuyor mu?

Hafta sonunuzun şen olmasını dilerim.