İlk çeyrek final maçı kadınlarda İtalyan Sara Errani ile Alman Andrea Petkovic arasındaydı. İtalyan 2009 Roland Garros’un finalisti… Toprak kort ve çiftler üstadı… Petkovic ise iyi bir kariyerin başlangıcından beri çeşitli sakatlıklarla boğuştuktan sonra geri gelmeye çabalamakta. Paris’te iyi bir turnuva geçirdiğini ifade edebiliriz.

Tüm gün yağan yağmur, sahanın zemini ne kadar kapalı olsa da nemle birlikte toprağı ve topları ağırlaştırmış vaziyette. Bu da daha atak oynayan ve puanları kısa tutmaya meyilli Alman raketin işine yaradı. Tek yanlı bir maç geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak bir saat süren maçta “game”ler içerisindeki ilk 40-40, yani beraberliğin, 43.dakikada oluştuğunu söylersek herhalde ne demek istediğim ortaya çıkar. Maç da zaten Petkovic lehine 62’lik iki sette bitti. Yağmurdan süregelen gecikme bu şekilde bir nebze de olsa telafi edilmiş oldu.

Kadınlar fikstüründe ilk 10 içerisindeki çoğu raketin elenmesiyle geriye kalan en yükselen değer, 23 yaşındaki  Rumen Simona Halep (4). Simona, 2013 yılı başından bu yana kadın tenisinde en ses getiren başarılara imza atmış durumda. Tam yedi turnuva kazanmış birinde de final oynamış. 2012’de ilk 50’ye ilk kez girmişken birdenbire zirveye süratli bir yolculuk başlattı. Şimdi dördüncü sırada. Çeyrekte karşısında tüm kariyeri başarılarla dolu 29 yaşındaki Kuznetsova… Turnuvadaki en güçlü vuruşlara sahip raketlerden üçünü (Kvitova, Safarova ve Giorgi’yi) peş peşe eledi. Ancak Halep aynı Bouchard gibi rakibini kariyerine pek kulak asan biri değil. Onu hiçbir an oyuna sokmadı. Kontrolü hep elinde tuttu. Kuznetsova tüm ataklığına rağmen oyunu istediği ortama sokamadı. Sonunda da aynı diğer çeyrek-final maçı gibi düşünülenden çok daha kısa bir sürede sonuçlandı (Halep 62, 62). Neredeyse o da bir saat sürdü (1’19”).

Şimdi Petkovic karşısında Halep. Favorim Halep. Öbür yanda Sharapova, Bouchard ile oynayacak. Bence Sharapova bu turnuvayı alır.