Roland Garros’ta ilk çeyrek-finalist kadınlarda Kanadalı 20 yaşındaki genç yıldız Emily Bouchard oldu. Olurken de ilk on içerisindeki bir başka ağır-abla’yı saf dışı bıraktı. Evet Kerber de turnuva dışında. Kaldı ilk onun içerisinden üç kişi!
 
Erkeklerde Çek Berdych ABD’li 2.06’lık Isner’i 6-4’lük üç sette sıkılmadan geçti. Zaten bu adamın servisi tutmadığı ya da rakibi servisini karşılayabildiği vakit puana ulaşabileceği tek bir başka vuruşu yok. Yine de şanslı ki servisleri mümkün olduğunca tutuyor ve buralara gelebiliyor. Yoksa tümüyle üçüncü sınıf bir tenisçi.
 
Sonra önceki akşam bitirilemeyen Murray-Kohlschreiber sahaya çıktı. Paris’te bugüne kadar izleyebildiğimiz en güzel maçlardan biriydi. Dün bitirilebilse maçtan zaferle çıkacak olan Alman olurdu. Zira İngiliz bitmiş ve maçın kontrolünü yitirmişti. Bugün ise verdiği tüm son kararlar yanlıştı. Son topları hep yanlış yerlere attı. İngiliz de de bu hatalardan yararlanacak yetenek fazlasıyla var (3-6, 6-3, 6-3, 4-6, 12-10). Bakalım şimdi toprak kortun kurtlarından İspanyol Verdasco karşısında ne yapacak. Çok ilginçtir ki iki raket 10 kez karşılaşmışlar ve İngiliz 9-1 ileride. Ama hiç toprakta oynamamışlar!
 
Letonyalı Ernests Gulbis dünya sıralamasında 17. sırada. Asabi ve hatta agresif bir genç adam. Her maçında raket kıranlardan. Raonic ve Dimitrov ile birlikte her an ağır-abilere alternatif olabilecek genç yıldızlardan. Haşmetmeapları Roger Federer sanki zoraki bir maç oynuyordu. Hiç alışık olmadığımız kadar da sinirliydi. İlk seti biraz da şansıyla aldı (7-6). İkinci seti alması gerekirken armağan etti (6-7). Her an vites yükseltmesi bekleniyordu. Ama bu enerji Godot gibi bir türlü gelemedi ve oyunun kontrolü tamamen Gulbis’in eline geçti. Üçüncü set te de çok üstündü (6-2) Letonyalı. Uzun bir süredir Federer’i bu denli ezik ve sürekli savunma yaparken izlememiştim. Maç o kadar tek taraflı olmaya başlamıştı ki yapabileceği yegâne şey puanları uzatarak oyununun geri gelmesini sağlamaktı. Dördüncü sette durum 2-2 iken Gulbis bir ara bozuldu ve servisini verdi. Sonrası çorap söküğü gibi gidip 2-5 olunca hemen sakatlık molası aldı Gulbis! (Aklıma bir önceki yazım geldi. Gulbis te Sharapova, Azarenka ve Kvitova gibi eski Sovyet ilintili bir ülkeden geliyor!) 5 dakika bile sürmeyen moladan o da diğerlerini andırırcasına ceylan gibi geri geldi ve durumu anında 4-5 yaptı! Ama set yine sonunda Federer’in oldu 6-4.
Şimdi setler berabere (2-2) olmuştu. Son sette Letonyalı göz açıp kapayana kadar 3-0 ileri geçti. Fedex ne yapsa gerçek oyununa kavuşamadı. Onun için olmazların günüydü. Gulbis kazandı 6-7, 7-6, 6-2, 4-6, 6-3. Diğer bir kortta ise bir başka genç yıldız Kanadalı Raonic İspanyol Granollers karşısında setlerde 2-0 (6-3, 6-3) galip, üçüncü sete çıkıyordu. Hoşkalınız.