Çim kortta Barbora Strycova gerçekten zorlu rakip. Dört ace atıp hiç çift hata yapmayan Çek raket, sadece beş basit hata yaptığı maçta Lesia Tsurenko’yu bir saat dört dakika sonunda 6-1 6-4'lük skorla saf dışı bıraktı.

Tenisin her varyetesinden demetler sunan Strycova, gerideki sağlam rallilerinin dışında, tempoyu slice backhand’leri ile değiştirerek, beklenmedik anlarda servis-vole yapıp rakibini gafil avlayarak, zaman zaman da dropshot’lar yaparak Tsurenko'nun dengesini maç boyunca bozdu.

Bu yaz iki maçtan sakatlık sebebi ile çekilen Tsurenko (Roland Garros ve Birmingham, ikincisi yine Strycova’ya karşı) sağ bacağında bandaj ile maça çıktı. Başta iyi hareket ediyor gibi gözükse de maç ilerledikçe bazı toplara koşarken hafif zorlanma görüntüsü verdi.

Strycova’nın varyetesinden ve belki de tam geçmeyen sakatlığından dolayı Ukraynalı tenisçi bir hayli hata yaptı – toplam 24, forehand ve backhand aşağı yukarı aynı sayıda. İkinci sette daha çok atak oynayabilirdi, kaldı ki fileye geldiği zaman puan alıyordu. Kısa toplar gelmedi de değil. Ama her nedense bir çoğunda iyi vuruşlar yapıp rakibini zora sokmasına rağmen, devamında geri çizgisine çekilip ralliye devam etmeyi tercih etti.

Sadece 1-6 1-5 geriye düştüğünde, belki kaybedecek bir şeyi kalmamasının verdiği rahatlık ile, toplara serbestçe vurup direkt puanlara gitti ve başarılı olmaya başladı. Strycova 5-1’de bir maç puanından faydalanamadı. Sonraki iki oyunda Ukraynalı raket kendi adına maçın en iyi iki oyununu oynadı. 5-3’te iki tane daha maç puanı kurtardı ve 5-4’e kadar geldi. O anda Strycova’nın asabı bir hayli bozulmuştu. Hatta kendisine havlusunu getiren top toplayıcıya “sandalyeye koysana” diye bağırdı.

Yine de o oyunda tekrar konsantrasyonunu bulan Strycova, dördüncü maç puanını affetmedi ve üçüncü tur vizesini aldı. Rakibi 13. seribaşı Julia Goerges olacak.