Bu tür maçların analizi genelde tek taraflı oluyor. Oyunculardan birinin komple oyunu rakibinin tek düze oyununa çok iyi cevap teşkil ediyor, zemin de onun lehine işliyor ve rakip sonuçta çaresiz kalıyor. Bertens’in Garcia’ya bugün ilk yarı finalde yaptığını bu şekilde özetleyebiliriz.

Aslında Garcia maça fena başlamadı. İlk servislerini düz vurmaktan ziyade biraz hızdan kesip kıck kullanarak başladı ve ilk oyunu rahat aldı. Yüzdeyi yüksek tutup puanın kontrolünü ikinci vuruştan itibaren kontrolüne almayı hedeflemişti servislerinde. Return oyunlarında ise, her zaman yaptığı gibi kortun içine girip puanı almaya gidecekti. Ayrıca ralilerde kortun örtasını derin işleyip birden köşelere düz ve sert vuruşlarla direkt puana gitmeyi planladığı baştan belliydi.

Ancak bu taktiğin önemli bir parçası da rakibi kısa top vurmaya zorlamak. Bertens ise zorlandığı zaman ya backhand slice’ini, ya da yüksek geri yolladığı toplarını kullanarak Garcia’ya bu fırsatı vermedi. Fransız raket mecburen puan(lar) kazanbilmek adına vuruşlarını zorlamaya başladı. Bu düzen içinde hatalar da gelecekti ve üçüncü oyunda bu gerçekleşti. Son 4 puanın ucunu zorladığı vuruşlarda yaptığı hatalar ile Garcia servisini kaybetti ve Bertens bir daha geri bakmamak üzere öne 2-1 öne geçti.

Bertens ise istifini hiç bozmadı. Toprakta her zaman yaptığı gibi forehand’ı ile topun hızını, yüksekliğini ve spin derecesini mütemadiyen değiştirdi. Backhand tarafında ise çift el düz ve tek el slice vuruşlarını değişimli kullandı. Arada sırada drop shot’larını da ekleyerek ralilerin kontrolünü eline aldı. İlk servislerinin yerini hep değiştirdi ve return’leri erken alıp direkt puana gitmeye çalışan Garcia’yı gafil avlamaya devam etti. Genel anlamda kortun her santimetresine hükmetti ve tüm tenis cephanesini gözler önüne serdi. Haliyle Garcia’nın hataları çoğaldı ve Bertens ikinci kez servis kırarak seti 6-2 aldı.

Garcia’nın yapabileceği fazla bir şey yoktu. Savaşmaya devam edecek ve Bertens’in oyun seviyesinin düşmesini bekleyecekti.

İkinci sete daha agresif başlayan Garcia yine üçüncü oyunda servisini kaybetti. Deuce puanında rahat bir backhand voleyi beklenmedik şekilde fileye taktıktan sonra, Bertens üsta bir defansif puan ile oyunu kazandı ve 2-1 öne geçti.

Kıkı’nın seviyesi hiç düşmedi ve Garcia’nın ikinci set boyunca beyninde çaresizlik hisleri ile boğuştuğu çok belli oldu. Babası ile 4-1 geride iken yaptığı konuşma ruh halini gözler önüne seriyordu. Louis-Paul Garcia (kendine göre) ona yapması gerekenleri söylüyordu ama Garcia duyuyor muydu emin değilim.”Ne yapacağımı bilmiyorum” türünden sözler sarf ederken ağlamanın eşiğindeydi.

Bertens bu seti de 6-2 kazandı ve finale çıktı. Hollandalı raket diğer WTA oyuncuları için toprakta ciddi bir tehdit teşkil etmekte. Zaten skorları bunu gösteriyor. İlginç olan, bacaklarının çok çabuk olmaması. Sezgisi ve oyununun komple olması sayesinde yavaş zeminde çok iyi oyun kurmasını bilen, yüksek zekalı bir oyuncu. Bir de WTA’in en çabuk oyuncularından biri olsaydı herhalde toprak kortta en iyi oyuncu olmaya çoktan aday olurdu.