Macaristan’ın Hodmezovasarhely kasabasında oynanan $60,000’lik ITF turnuvasında raketimiz Çağla Büyükakçay rakibi ve üçüncü seribaşı Anhelina Kalinina’yı 7-5 6-2 biten setler ile geçerek adını yarı finale yazdırdı.

Yağmur sebebi ile iki seferde oynanan maç öğlen 12’de başladı. İlk üç oyunda çok yüksek performans gösteren Ukraynalı raket, hatasız oynamakla kalmayıp, direkt puanlar ile üstünlük sağladı. Çağla nihayet rakibinin hızını kesmeyi dördüncü oyunda başardı ve ilk oyununu kazandı. Bir anda maçın çehresi değişti.

Beşinci oyunda ilk defa arka arkaya hatalar yapan Kalinina’ya karşı Çağla servisini kazandı ve skoru 3-2’ye getirdi. Sonraki üç oyunda geriden hemen hemen bütün ralilerde üstünlük sağlayan Çağla 5-3 öne geçti ve set puanı yakaladı. İki oyuncununda çok iyi oynadığı puanı Kalinina forehand winner ile kazanmasını bildi ve iki puan sonra farkı 5-4’e indirdi. Yine çekişmeli geçen onuncu oyunda skor deuce iken gelen yağmurdan dolayı maç yarım kaldı.

Yaklaşık 4 saat sonra maç tekrar başladığında iki oyuncuda kaldıkları yüksek seviyeden devam ettiler. İlk setin sonuna kadar hem kalite hem heyecan dorukta kaldı. Yarım kalan 5-4 oyununda dört set puanı daha yakalayan Çağla’nın şansı yaver gitmedi. İki set puanında Kalinina’nın vuruşları fileye çarparak Çağla’nın tarafına düştü ve direkt puan oldu. Moralini bozmayan Çağla rakibinin servisini bir kez daha kırıp 6-5 öne geçti. O oyunda da iki set puanından faydalanamayan Çağla nihayet sekizinci şansını değerlendirerek ilk seti 7-5 almayı başardı.

O ana kadar geriden uzun ralilerde Çağla’yı alt etmeye çalışan Kalinina, seti kaybedince taktik değiştirerek daha agresif vuruşlarla puanları kısa tutmaya yöneldi. Ancak bacakları çok iyi çalışan Çağla her topu geri çevirmeye ve tempoyu değiştirmeye devam edince Kalinina’nın çareleri tükenmeye başladı ve ikinci sette tenisçimizin hakimlik kurması uzun sürmedi. Seti 6-2 kazanan Çağla WTA klasmanında 126 numarada bulunan rakibini safdışı etmiş oldu.

Maçtan sonra performasından memnun olduğunu belirten Çağla, özellikle tempo değiştirerek rakibine istediği vuruşları vermemesinin galibiyetinde oynadığı önemli rolü vurguladı: “Onun istediği şekilde biteviye ve yüksek tempoda rali yapmaktan kaçındım. Hızlı gelen toplara daha da yüklenip beni zor durumda bırakıyordu. Ondan topun hızını ve yüksekliğini değiştirerek ritm bulmasına müsade etmek istemedim. Yine de beni çok zorladı ama bir noktada elime üstünlüğü geçirdim.”

İlk setin sonlarına doğru rakibinin iki set puanında topunun fileye çarpıp direkt puana dönüşmesi hakkında ise çok şanssız anlar yaşadığını ama moralini bozmadığını belirtti: “Çok zorlu bir rakip ile oynadığımı biliyordum. Bu sene 4 İTF toprak kort turnuvasında final oynayıp üçünü kazanmıştı. Maça çıkarken hem taktik olarak hem de kafaca her şeye hazırdım. O yüzden o şanssızlık anlarında bile soğukkanlılığımı kaybetmedim. Her ne kadar iyi tenis oynamış olsam da beni asıl en çok sevindiren akıllı bir maç oynamış olmam.”

Çağla yarı finalde turnuvanın birinci seri başı ve WTA 112 numarası Kolombiyalı Mariana Duque-Marino ile boy ölçüşecek. Üç numaralı kortta oynanacak maç Cuma günü Türkiye saati ile 12’de başlayacak.