AZARENKA vs ERRANI
Milyonlarca dolar kazanan dünyanın ilk sekiz raketinin içerisinde bu derece kötü (bilhassa ikinci) servislerin olmasını ne anlayabilmek ne de kabul etmek çok zor. Böyle bir durum erkeklerde olsa değil ilk sekizin içine girmesi 150’lerde dolaşır. Sempatik İtalyan raket attığı her ikinci serviste puan kaybetti. Kısa ve zayıf düşen pamuk gibi servisler Dünya 2 numarası Belaruslu Azarenka için adeta birer şekerleme idi… Hepsini balyoz gibi iade etti. Voleler deseniz eh ikinci servislerinden az daha hallice. Fileye gelip bu kadar çok puan yitirilmez ki !

Koskoca Azarenka smaç atamıyor. Üstelik eline gelen kolay bir smaç. Bundan sonrası için Errani’den pek umudum yok ama umarım Azarenka hafta ilerledikçe kendisini toparlar?

Yoksa kritik durumlara giren maçlarda ihtiyaç molası almakla ünlenen bu kızı bilhassa herkese ters gelen bir tenis oynayan Jankovic başta olmak üzere İstanbul’un geriye kalan günlerinde zor günler bekler.

Evet bu kadar güçlü gelen toplara yanıt verip voleye çıkabilmek kolay değil ama bir zevk temaşası olan tenisin bu nedenle ilgi yitireceği aşikar. İnsanlar bilhassa kadınlarda servis çizgisi arkasından ha babam vurulan bir oyundan ne kadar zevk alabilirler ki?

İzleyicilerimiz bizlere çok daha yakın Akdenizliyi desteklemek, onu oyuna geri sokmak niyetinde değildiler. Her puanı bir makine düzeninde alkışladılar. Nerede kaldı mazlumu korumak? Umarız izleyicideki bu durgunluk ilk günün semptomudur. Geçen yılların canlılığından ortalıkta eser yok.

SERENA WILLIAMS vs KERBER
İzleyiciler karşılarında bir star bulunca canlanıyor...Onlara muazzam bir kredi açıyor. Hata bile yapsalar alkışlanıyorlar ! Rakiplere olan ilgi yok denecek kadar az. Ancak birbirine çok denk sporcular önünde iş biraz dengeleniyor. Ama teniste bu ilk turlarda pek karşılaştığımız bir olgu değil.

Kerber gibi savaşcı bir raketi bir saat içerisinde yenebilmek için Serena Williams olmak gerekiyor herhalde. Kim ne derse desin bu kadın tenis tarihinin en büyük oyuncusudur. Bu turnuvaya ister karşı olun ister destekcisi…Salt Serena Williams’ı canlı izleyebildiğimiz için bile onu Türkiye’ye getirebilenlere teşekkür etmek gerekir.

Teniste skor tahmini yapmak epey zordur. Kesin favori iken maç puanından turnuva yitirenleri pek çok kez izledik. Ancak kadınlarda sürpriz pek sık olmuyor. Finalin yine geçen yılın tekrarı olacağını sanıyorum. Ve Azarenka kendisini toplamazsa Serena’nın pek zorlanmadan mutlu sona erişeceğini sanıyorum.

KVITOVA vs RADWANSKA
En çekişmeli geçeceğini düşündüğüm (ki organizatörler de aynı fikirdeymiş ki son maç olarak programlanmış) bu maçta 2011 şampiyonu Kvitova büyük gücü ve doğru taktiği ile bu turnuvadaki en güzel ve (Na Li ile birlikte) en komple tenise sahip Randvanska’ya hiç şans tanımadı. Tek yanlı geçen maçta kırılgan görünüşlü Radvanska hiç varlık gösteremedi. Yaşamını sadece tenis olarak benimsemeyen bir yapıya sahip bu Polonyalı acaba yıl sonu nedeniyle şimdiden mi tatile çıktı acaba dedirtti.

İlk gün içerisinde maçları bizlere aktaran yorumcularımızdan birisi Wimbledon Şampiyonu Fransız Marion Bartoli’nin İstanbul gelmeyişinin nedenini ilk sekize girememesine bağladı! Kadın tenisi bıraktı yahu…