Dünkü yazımda olabilirliğini öne sürmüştüm. Evet Avusturyalı genç raket Dominic Thiem “Toprağın Kralı”nı yine durdurdu. 2016’dan bu yana her yıl bir kez yeniyor rakibini. Bu üçüncü oldu. Onu toprakta üç kez yenebilen iki tenisci vardı şimdiye kadar. Djokovic ve gençliklerinde Gaudio. Thiem üçüncü oldu.

3 rakamıyla başlamışken sürdürelim! Daha 3 hafta önce Monte Carlo’da Nadal rakibini halkalayarak yenmişti. Onun hırsıyla dün sahada bambaşka bir Thiem vardı. İspanyol Boğasına hiç fırsat vermedi. İkinci sette durum 3-3 iken Nadal maça girmeye çalıştı ama olmadı.

Bu yenilgiyle birinciliği Federer’e kaptırıyor Nadal. Ama bunun onun için pek sorun olacağını sanmıyorum zira hemen gelecek hafta Roma ve ondan 10 gün sonra da Roland Garros var. Her ikisinin de toprak zemini daha yavaş. Tam Nadal’a göre.

Ancak Thiem ona en tehlikeli raketlerden biri olacağını kanıtladı. Müthiş bir özgüvenle çıkacak artık karşısına. Dolayısıyla kırmızı-pislik diye tabir edilen toprakta Nadal’ın tahtı artık eskisi kadar güvende değil. Gerçi teniste hiçbir şeyin garantisi yok ya! Aynı yaşama benziyor değil mi?

Şimdi karşısında Güney Afrikalı Anderson var. Kariyerinin zirvesini yaşayan bu 31 yaşındaki iyilik timsali raket 2014-2017 yılları arasında Avusturyalıyla 6 kez oynamış. Altısını da kazanmış ! Ama bu yengilerin hiçbiri toprakta değil. İlginç değil mi.

Erkeklerdeki bir diğer maç için beklentilerim yüksekti. Edmund ile Shapovalov gerçekten izleyenleri bile yoran bir mücadele sergilediler. Bir ara düşündüm bu topların biri ezkaza çizgi-hakemlerinden ya da top toplayıcı “Galaxy S9” güzellerinden birine çarpmaz inşallah diye. Anında hastahanelik ederdi inanın. Sonunda Shapovalov üç sette aldı maçı. Skora bakarsanız ne denli korakor bir mücadeleolduğunu daha iyi algılayabilirsiniz (75, 67, 64). Kanadalı raket bu gelişimini sürdürürse karşısında pek durabilen olmaz. Çok yetenekli ve çok güçlü ve çok genç. Üstelik beyinsel olgunluğa da sahip. Davis Kupasında yaşadıkları onun için fevkalade bir ders olmuş. İngiliz için bekleyip görelim diyeceğim. Bir sürekliliği yok adamın. Bu da bana bir tür güvensizlik yansıtıyor.

Akşam maçlarında ise Zverev ABD’deki son maçın hıncını aldı İsner’den. Hollandalı Bertens ise baştan sona üstün götürdüğü maçta Fransız Garcia’yı 6-2’lik iki kolay setle geçiverdi.

Bugün bizim saatimizle 19:30’da kadınlar finali var kaçırmayın. Çekyalı Kvitova kuşkusuz favori. Ancak Bertens ağır-topları yenmesini pek güzel beceriyor. Güzel maç olmaya aday.

Erkelerde ise yarı-finaller var. Shapovalov-Zverev maçı benim favorim. Bu maç bizim saatimizle 22:00’de. Ama önce saat 17:00’de Thiem-Anderson oynayacak.

Sizlere iyi bir haftasonu diliyorum… Hoşkalınız.