Bir tenisci düşünün ki 4 yılı aşan çok uzun bir aradan sonra kazandığı ilk turnuvanın ödül töreninde izleyicilere seslenirken “tenisi çok seviyorum ama o benim bütün hayatımı kapsamıyor” diyebiliyor. İşte bu sözler kariyerinin en üst seviyesindeyken “Sjogren Sendromuna” yakalanan Williams kızkardeşlerin büyüğü Venus’e ait. Bu hastalık Türkiye’de “Behçet” diye bilinen bir hastalığı” andırıyor. Bağışıklık sisteminin kendi kendini çökertmesiyle ilgili bir felaket (bu bilgileri Vikipedya’dan aldım. Bir yanlışım varsa işin uzmanlarından özür dilerim.) Yorgunluk, bitkinlik en büyük özelliği. İnsanın kendini bile taşıyamamasına yol açıyor.

 

İşte 2011’de teşhis edilen bu talihsiz eşiği geçmesi Venus’e neredeyse dört küsur yıla mal oldu. Şimdi 34 yaşında ve ondan köşesine çekilerek hobilerine odaklanması beklenirken Avustralya’da tenisin zirvesine geri dönmeye çalışıyor. Turnuva başında adı bile anılmazken şimdi “gizli şampiyon” söylentileri başladı. Radwanska’yı geçerken oynadığı oyunu vatandaşı 20’lik Keys’e karşı da çıkarırsa tecrübesiz rakibini çabucak çökertmesi olasıdır. Bence kızkardeşi Serena da Cibulkova’yı geçecek ve birlikte yarı-final oynayacaklardır. Bu durumda sıkı bir ABD-Rusya çekişmesine şahit olacağız. Bir yanda Williams Kardeşler kapışırken diğer yanda Sharapova-Makarova! Eğer Williams Kızkardeşler arasında kan bağı ağır basmazsa (!) finalde Serena ile Sharapova’yı göreceğimizi öngörüyorum. Şampiyon bu durumda ABD’li olacaktır.

 

Ben bu turnuvayı kadınlarda Romen Halep’in almasını istiyordum. Ancak anlaşılmaz bir tutukluk içerisinde bir de halka yiyerek Melbourne’a veda etti.

 

Erkeklerde ise Djokovic bu işi götürecek gibi. Son derece sonuca odaklı ve net/sade bir tenis oynuyor. Fiziği mükemmel. Sinirine hakim olur, konsantrasyonunu muhafaza ederse karşısında kimsenin durabileceğini sanmıyorum. Ancak tenis bu… Son puan bitene kadar kimse için karar veremezsiniz. Alınan sonuçlardan belli değil mi ?

 

Wawrinka-Nishikori maçı bence turnuvanın en çekişmeli puanlarını gözlerimizin önüne getirecektir. Wawrinka ağır-abiliğe oynuyor, Japon ise gençler arasında en kalıcı olabilmenin hesaplarını yapıyor. Bu iki raketin mücadelesini merakla bekliyorum.

 

Nadal’ı evire çevire yenen alçalgönüllü Çek Berdych, Murray karşısında zor anlar yaşayacaktır. Sinirleri pamuk ipliğine bağlı İngiliz onun üzerine gelerek sindirmeye çalışacaktır. Berdych’in sakin ve itidalli oluşu en büyük silahı. Üstelik Nadal galibiyeti ona neden olmasın (!) dedirtiyordur. 


Hoşkalınız.