Evet nihayet Avustralya kararını verebildi. Dünyanın 1 numaralı tenisçisi Sırp Novak Djokovic sınır dışı ediliyor. Gereksiz yere kitleleri merak ve endişeye boğan bu kaos şimdilik sona ermekle beraber konu hakkında tartışmalar epey uzun bir süre daha devam edecektir.

Okuduğum ve öğrendiğim kadarıyla yasalar doğrultusunda Avustralya’dan sınırdışı edilen biri bu tarihten itibaren 3 yıl bu ülkeye giremiyor. Ancak hükümetin o kişiye özel izin verme hakkı var.

Avustralya biliyorsunuz bir İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth of Nations) üyesidir. Bu oluşumda yer alan ülkelerin 16’sının devlet başkanı İngiltere Kraliçesidir. Umarım Avustralya’nın aldığı bu kararı İngiltere de benimseyip Djokovic’e Wimbledon’u yasaklamaz!

Her durumda yaşam bu şampiyon için bundan böyle pek kolay olmayacaktır. Turnuvalara ev sahipliği yapan ülkeler aşı konusunda daha katı tutumlar izleyecek, gittiği yerlerdeki izleyiciler de eskisi kadar hoşgörülü olmayacaktır.

Gelelim Avustralya Açık’ın ilk gününe. Yayıncı Eurosport bizim saatimizle yarın (Pazartesi) sabah 03:00’ten itibaren iki kanaldan veriyor. Buna ilaveten yine onun web’inden “Eurosport Player”a üye olursanız tüm kortlardaki maçlar önünüzde olur. Çanak anteni olanlar için İngiltere’de SKY, ABD’de de ESPN yayıncı kuruluşlar.

Meraklısına bilgiler : Bu arada Djokovic’in çıkmasıyla onun yerine turnuvaya İtalyan Salvatore Caruso lucky loser olarak dahil olmuştur.

Sizlere aşağıdaki maçları izlemenizi öneririm:
Nakashima – Berrettini 03:00
Giron – Nadal 06:00
Barty – Tsurenko 11:00
Tomljanovic – Badosa 12:30
Norrie – Korda (?)
Kenin - Keys (?)

İyi bir Pazar günü dilerim.