Ben skor anlatmayı pek sevmiyorum. İlgilenenler bugünün dünyasında elektronik ortamdan istedikleri konuyu izleyebiliyorlar. Onun için bu gün olasılıklardan bahsedelim.

Dünyanın ilk dört sırasındaki tenisçilerin çok önemli bir özellikleri vardır. Federer, Nadal, Djokovic ve Murray’den oluşan ve ağır-abi diye adlandırdığım sporcular tüm yeteneklerinin yanında kazanmayı da biliyorlar. İspanyol Boğasının Kazak Mikhail Kukushkin karşısında dikkatle izledim. Mikhail ilk sette sıfır hata ile sürekli rakibinin back-hand’ine yüklendi. Nadal’a karşı Slovak Klizan ilk turda, Çek Rosol de ikinci turda adeta aynı oyunu oynadılar. Onlar da ilk seti aldıktan sonra kaderlerine razı oldular!

Bu dörtlüye karşı oyununuzun %100’ü üzerinde oynuyorsanız başarılı olabiliyorsunuz. Ama dünya üzerinde hiçbir oyuncu (hele 5 set üzerinden ve en az 2.5 saatlik) bir maçın tümünde aynı standardı sürdüremez. Oyununuzda %5’lik bile bir körelme olsa, yani %95’le bile oynuyorsanız ağır-abiler işi bitirebiliyorlar. Onlar da bunu bildikleri için, farkındaysanız, ne kadar geri düşseler bile en ufak bir panik emaresi yansıtmıyorlar. Çünkü biliyorlar ki rakiplerinin oyunu bir yerde değişecek ve onlar da oyunu çevirecekler. Oyuncuların bu dörtlü karşısında dengeli oynamaları ve stratejilerini 5 set üzerine inşa etmeleri gerekiyor. Yoksa ilk üç turda gördüğümüz gibi yeteneğiniz sizi ancak bir set tatmin edecektir. Nadal’ın ilk üç maçının skorlarına bakınız (46, 63, 63, 63), (46, 76, 64, 64) ve (67, 61, 61, 61).

Şimdi her şey Nadal için daha iyi gidecek. 2011’den bu yana ilk kez ikinci turdan ileri geçti. Özgüveni yerine geldi. Rahatsız olduğu çimler kelleşecek ve toprak daha ağırlıklı ortaya çıkacak. Bu da onun oyununa katkı yapacak. Yeni gençlerden Raonic’in ima ettiği gibi “Ben kimsenin Wimbledon çimleri üzerinde en iyi tenislerini oynadıklarını söyleyebileceklerini düşünmüyorum…Bence burada ancak diğer zeminlerden daha az kötü oynadığınızı söyleyebilirsiniz “!

Ağır-abilerden İngiliz Andy Murray bu yıl başından beri bir turnuvada şampiyon olmak bir yana, tek bir final bile oynayamadı. Dünyanın en iyi futbol ligine sahip İngiltere’nin dünya kupasındaki aculluğundan sonra başarıyı Murray’de arayacak İngiliz Toplumu onun üzerindeki stresi daha da arttıracaktır. Bakalım 2006 Wimbledon şampiyonu, yeni antrenörü, Amelie Mauresmo katkı yapabilecek mi? Şimdilik iyi oynuyor ama rakipleri de çok zayıftı. Çeyrekte Dimitrov ile karşılaşması olası. İyi bir maç olur.

Novak Djokovic 1.5 yıldır yani 5 grand-slam’dir şampiyon olamıyor. Çok istediği Fransa’da müthiş bir hayal kırıklığına uğradı. Burada Stepanek karşısında sergilediği sportmenliği Djokovic’e en karşı izleyicinin bile desteğini getirdi. Ülkesine olan karşılıksız sevgisi, alçakgönüllülüğü, dürüstlüğü, arkadaşlarına olan bağlılığı ve yardımseverliği ile bu güzel insan bence turnuvanın başlıca favorisidir.

Esas ilginçliği sona saklamıştım! İngilizlerin antikalıkları artık tavan yaptı. Kadınların sutyenlerinden sonra erkek tenisçilerin donlarına da karıştılar. Pat Cash’e bir yönetici gelip içine mavi don giymemesini zira terlediğinde donun gözüktüğünü aksi takdirde kendisini korta çıkarmayacaklarını söylemiş!

Hoşkalınız.