Roger Federer – Marin Cilic. Avustralya Açık erkekler finali. İsviçreli raket herkesin favorisi. Ama kazın ayağı pek öyle değil. 2014 yılının Amerika Açığında Hırvat tenisci onu bir güzel yenmişti. Tekrarlanmaması için hiçbir neden yok.

Güzel bir final bizi bekliyor. Her iki sporcu da formda ve bir sakatlıkları yok. Sosyal medyada rakibinden epey arka planda kalmayı tercih etmiş olan Cilic son günlerde adeta bir atak yaptı. Mütevaziliği bırakıp en iyi müdafa hücumdur düsturuyla 2014’ü tekrarlamaya çalışacağını her platformda üzerine basa basa tekrarlıyor.

Anımsayalım o maçı. Cilic uzun bir süredir grand-slam şampiyonu olamamış rakibini hiç bir şekilde oyuna sokmamış onu servis çizgisinin ardında oynamaya mecbur etmişti. Böylece İsviçreli oyuna hakim olamamış ve yönetememişti. Onun böyle durumlara fena halde sinirlendiğini ve bunun da basit-hatalarını arttırdığına epey kez şahit olduk.
   
Cilic’in ilk servisleri roket gibi. İkinci servislerinde de rakibi saha dışına atabiliyor. Bu servisler tutarsa haşmetmeablarının işi çok zor olur zira Hırvat raket onun ikinci servisine yüklenerek oyun kapmaya çalışacaktır.

İsviçreli ise baştan itibaren oyunu domine etmeye, Cilic’i sağa-sola koştururken voleye gelip puanları mümkün olduğu kadar kısa tutacaktır. Çabucak Hırvat’ın bu maçtan ümidini kesmeye çalşımak bir başka hedefi olacaktır. Zira Cilic’in ümit görmediği maçları çok çabuk bıraktığı biliniyor…Pek sebatkar ya da ısrarcı biri sayılmaz.

Federer’in finale gelene kadar hiç yorulmamış olması, özgüveninin tavanda olması ve tabî inanılmaz yeteneği ile her an vites büyütebilmesi onun favori kabul edilmesinin başlıca unsurlarıdır.

İzleyip göreceğiz. İyi bir Pazar günü dilerim. Hoşkalınız.