Hanımlardan sonra Beyler çıktı sahneye. İsviçreli Haşmetmeapları Roger Federer ile Sırbistanlı Şampiyon Novak Djokovic. Birer insan olarak da spor dünyasının başlıca büyükelçileri...

İsviçreli maça fırtına gibi girdi. Rakibinin servisini hemen kırdı. 31 dakikada seti 6-3 aldı. Böyle gitmez bu maç dedik. O kadar tek yanlıydı. Bu adam gününde olduğu vakit karşısındaki Djokovic bile olsa aciz kalıyor. Tenis Dünyasında belki de gelmiş geçmiş en iyi öngörüsü ve yer tutuşu olan sporcu.

İkinci sete Sırp raket daha iyi başladı. Servisini zorlanarak ta olsa kazandı. Ama artık İsviçreli de kendi servisinde zorlanmaya başladı (1-1). Sonrası hep servis atan kazandı. Ralliler uzamaya başladı. Djokovic rakibini bozmak için back-handine yüklenmeye başladı ama beceremedi.

Öyle puanlar oynanmaya başlandı ki bu iki sporcunun neden branşlarının ustaları olduğu ortaya bir kez daha çıktı. İzleyiciler tenise, güzel spora doyuyordu. İlk setin tümü 31 dakika sürmüştü. İkinci sette bu süre ancak 4-3’te aşılmıştı. Ama işler artık Sırp raketten yanaydı. Federer’in ilk servisleri tutmuyor, back-hand’i ise bozulmaya yüz tutmuştu (3-5). Maçın uzaması aleyhine olacağı için risk almaya puanları kısa tutmaya çalışıyordu. Olmadı ve seti 6-3 Djokovic alarak maça eşitlik getirdi (1-1).

Son set süper tenis ile başladı. Puanlar uzuyor, Sir Roger hafiften sinirleniyor ve bunun sonucunda hata yapıyordu. Topları fileye takmaya başladı. Buna rağmen servisini aldı (1-0). Sonra Sırp önce kendi servisini aldı ardından rakibini kırdı (2-1). Oyunun kontrolü Djokovic’in eline geçmişti (3-1). Sonra herkes servisini almayı sürdürdü ve durum 5-4 Djokovic’e geldi. Turnuvanın başından beri Djokovic maçları bitirmekte zorlanıyordu. Aynı durum tekerrür etti ve servisi kırıldı (5-5).

Öne geçme sırası İsviçreli'nindi. Sırp raket onu kırabilmek için fileye geldi ama başarılı olamadı ve 6-5 oldu. Djokovic servis atıyordu. Son 15 puanın 14’ünü İsviçreli almıştı. İzleyiciler ise çıldırıyor ve stadyumu adeta bir futbol maçına çeviriyordu. Maç tie-break’e gitti (6-6). Tie-break başlar başlamaz durum 3-0 Djokovic oldu.  Sonra 4-1 ve 5-2. Kötü bir sona gidiyordu Roger (3-6). Ve sonra iş bitti (7-3). Djokovic, Dubai’nin rövanşını almıştı: 3-6, 6-3, 7-6.