Tenisin Dünya Kupası sayılabilecek Davis Kupası finalleri Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta Sırbistan ile Çek Cumhuriyeti arasında oynanıyor. Haberiniz olmayabilir zira bizim ayaktopu basınında tek satır haber yok! Ama Çıtkırıldıspor’un yedek kalecisinin baldırında peydahlanan çıban flaş haber!
 
Sırpların iki numaralı adamı Tipsarevic hala nekahat döneminde…Üç numara Troicki’de doping şüphesiyle kenara alınmış vaziyette. Ayrıca Çek antrenör Navratil, yürek anbolisi nedeniyle hastahanede. Yani anlayacağınız Sırbistan bu kez favori değil. Zaten Davis Kupası’nda favori  aramamak lazım zira milletler arası bir karşılaşma olduğu için en deneyimli raketler bile sahaya bembeyaz bir yüzle çıkıyorlar. Aynı dün Djokovic gibi. Gerçi rakibi olan  35’lik Stepanek’i üç sette (7-5, 6-1, 6-4) geçti ama pek de rahat bir tenis oynamadı. Maç esnasında seyirci taşkınlığından “uyarı” cezası bile aldı.
 
Maçlar sert ama yavaş sayılabilecek bir zeminde ve toprak kort topları ile oynanıyor. Bu daha çok misafir ekibin yararına. Böyle bir hatayı nasıl yapmış olabilirler diye düşünüyor insan! Zaten maç sonrasında Djokovic bunu net bir şekilde ifade etti.
 
İkinci maçta Çek Berdych’in rakibi onun için epey bir kolay lokma idi. Davis Kupasında hiç maç kazanamamış ve ATP sıralaması 117 olan Dusan Lajovic dünya sıralaması 7 olan rakibi karşısında hiç varlık gösteremedi 6-3, 6-4 ve 6-3.
 
Şimdi sıra çift maçında. Sahaya sürüleceği anons edilen ekipler  Zimonzic/Bozoljac ile Hasek/Rosol. Ancak Sırplarda Bozoljac yerini Djokovic’e bırakabileceği gibi, Çeklerde de Hasek Berdych ile yer değiştirebilir. Daha bu yılın ilkbaharında Davis Kupası ilk tur maçında Berdych/Rosol çifti Wawrinka/Chiudinelli’den oluşmuş  İsviçre’yi beşinci ve son seti 24-22 biten tarihin en uzun (7 saat) Davis Kupası maçında yenmemişler miydi! Üstelik Zimonjic/Djokovic çiftini de daha önceleri yenmişlerdi.
 
Tabii tüm bu varsayımlar Pazar günü Djokovic / Berdych ve Lajovic/Stepanek maçlarında altüst olabilir. Hadi yine bir tahmin yapalım : Sırbistan 3-2 kazanır.