Teniste Big Four denilen Nadal, Federer, Djokovic ve Murray oluşan dörtlünün aynı anda beraber katıldıkları majör turnuvanın üzerinden bir yıl geçti. Geçen sene trajik bir şekilde sona eren çeyrek final maçları sonrası kabus dönemlerie giren Murray ile Djokovic’i tekrar aktif görmek harika. 2017 başlarken Federer ve Nadal’ı özlediğimi ve tekrar formlarını bulmalarını arzu ettiğimi ifade etmiştim. Arzum gerçekleşmişti. Şimdi aynı heyecanla Djokovic ile Murray’nin de eski formlarına dönmelerini bekliyorum ve ikisinin de Wimbledon’da bu yönde çok yol alabilme şansına sahip olduklarına inanıyorum. 

Zira o ikisi ya da başkası Federer ve Nadal’dan sahneyi kapmazlarsa geçen sene başında başlayan senaryo tekrar devam edecektir.

Bu senaryoya göre, turnuvanın ciddi favorisi Federer’in elinden kupayı almaya çalışacak isimlerin başında Nadal geliyor ve Ispanyol'un arkasinda birkaç isim daha beliriyor. İşte şimdilik Djokovic’i o birkaç isim arasına koyabiliriz, ama daha ileriye gitme şansının da olduğunu da vurgulamalıyız. Yakalayacağı forma göre, çünkü tablosu buna müsait. Kanımca çeyrek finale kadar yolundaki en ciddi rakip Kyle Edmund. Oraya varırsa da kağıt üstünde en büyük üç favori olan Federer, Nadal ve Cilic ile karşılaşmak durumunda kalmayacak çünkü dört numaralı seri başı Alexander Zverev’in çeyreğine düşmüş durumda. İyi bir Edmund zorlayabilir Novak’ı ancak o çeyrekteki diğer oyuncuların Sırp rakete karşı şansları yüzde 50'yi geçmeyecektir. Kyrgios veya Nishikori’yi unuttuğumu sanmayın. Ama Nick ilk önce çeyrek finale çıkmayı basarsın derim, Kei ise fizik olarak sağlıklı kalsın. Ondan sonra konuşuruz. Şahsi fikrim, bugün itibarı ile form bulan bir Zverev’in veya Edmund-Djokovic galibinin yarı final şansı onlardan daha fazla. Thiem ilk iki turda çok iyi sinyaller vermedikçe bu çeyreğin favorileri arasına kanımca giremez.

ROGER FEDERER'İ KİM DURDURACAK?

Murray için aynısını söyleyemeyiz çünkü geri dönüş yolunun başında. Ancak seri başı olmadığını göz önünde bulundurursak, kendi eliyle çekse kurasını bundan daha iyisini zor çekerdi. İlk turda seri başı ile veya kazanırsa ikinci turda ilk 25 seri başından biri ile oynamayacak. Üçüncü tur muhtemel rakibi (eğer çıkarsa) Juan Martin del Potro, ki Andy’nin ilk ciddi testi bu olur. O kadarı da olacak artık. Nihayetinde Murray için bu tablo - hem de en favori turnuvasında - önemli bir fırsat.

Eninde sonunda kimin Federer’i durduracağı sorusuna gelip takılacaktır herkes. Nadal’ın Roland Garros’ta olduğu kadar olmamakla beraber, İsviçreli raket burada net favori. En ciddi rakibi ve şu an ATP bir numara olan olan İspanyol raket ise eminim havaların böyle gitmesini isteyecektir. Neredeyse 10 gündür Londra’da gökyüzü açık ve güneşli. 25 ile 30 derece arası gidip geliyoruz. Hava tahminlerine göre en az 10 Temmuz'a kadar aynı şekilde devam edecek. Dürüst konuşmak gerekirse, Londra ve Wimbledon için şok bir gelişme. Nadal için ise çimenlerin kurudukça kuruması harika bir haber.


İLK TURDAKİ İLGİNÇ EŞLEŞMELER:
Thiem - Baghdatis
Kygrios - Istomin
Murray - Paire
Chardy - Shapovalov
Taro - Fognini
Monfils - Gasquet
Dimitrov - Wawrinka
Jaziri-
Donaldson


İyi seyirler.

NOT: Bu yazı Andy Murray'nin Wimbledon'dan çekildiği açıklamasından önce yazılmıştır.