Bugün (Perşembe) Kort 18'de ilginç bir an yaşandı. Hemen maçın başında yere düşen ve her ne kadar maçı bırakacak kadar olmasa da dizini sakatlayan Kristina Mladenovic ile rakibi Alison Riske iki oyundan sonra hakeme gidip kort zemininin oynanamaz derecede kötü olduğunu ve maçı durdurup başka korta geçmek istediklerini belirttiler. Tabii programların çok önceden hazırlandığı bir günde aldıkları cevap, başka kort serbest olmadığı için “hayır” oldu.

Maçı 2-6, 6-4, 6-4 kaybeden Kiki, basın mensuplarına daha beş dakikalık ısınmada yerde çukur gördüğünü ve geri çizgi bölgesinin tarlaya benzediğini vurguladı. Riske de benzer şeyler söyledi. Salı günü Timea Bacsinszky de aynı kort hakkında ağzını açıp gözünü yummuştu. Daha ilk günlerden tribünlü “show court”lardan biri olan 18 numaralı kort bu haldeyse yarından sonra orada oynayacak oyunculara 'iyi şanslar' dilemek gerekiyor. Nitekim Mladenovic, maçı kaybettiğini ama öylesine bir kortta sakatlanmadığı için mutlu olduğunu söyledi.


PROBLEM 18 NOLU KORTLA SINIRLI DEĞİL

Ama zemin problemini sadece 18 numara ile kısıtlamayalım. Kiki’nin dediğine göre soyunma odasında Agnieszka Radwanska her iki maçını da oynadığı 2 numaralı kortun zemininden şikayetçi olmuş. Bir de maç esnasında ayağı kayıp bırakanlar var (Salı günü Anastasia Potapova  ile bugün feci düşen ve dizi çıkıp yerde bir süre acı içinde kıvranan Bethanie Mattek-Sands) ama onların sebebi kort muydu bilmiyoruz.

Bugün Mattek-Sands’ın rakibi Sorana Cirstea’ya soru yöneltiğinde o korttan (17. Kort) şikayetçi olmadı ve herkesin başına gelebileceği bir şeyin rakibinin başına geldiğini söyledi. Erkeklerde de maçlarını yarıda sakatlıktan bırakanlar çok oldu ama bunun kort zemini ile alakalı olmadığını sanırım herkes biliyor, çünkü ilk iki günün en çok konuşulan konularından biri sakat olduklarını bile bile bazı oyuncuların maça çıkıp ilk tur paralarını cebe atma peşinde olduğuydu.

Maçını Radwanska gibi 2 numaralı kortta oynayan Milos Raonic ise Mikhail Youzhny’yi dört sette yendiği maçtan soru zemine değişik bakış açısı getirdi. Kortun fazla kaymadığını söylerken hava şartları yüzünden bu sene bir hayli kuru olduğunu, bu sebepten çabuk aşındıklarını dile getirdi. İkinci tur maçını oynadığı kortun durumunu geçen sene dördüncü turda oynadığı kortların durumuna benzetti. Roger Federer de aşağı yukarı Raonic’in söylediklerini kendi basın toplantısında da söyledi. Hatta ilk iki maçta kort yeşil iken daha fazla kayma ihtimalinin olduğunu düşündüğünü belirtti.

HAKEMLERİN DE İŞİ ZOR

Benim merak ettiğim yarın ve diğer günler 18. korta maçları konulan oyuncuların bunu gördükleri anda kafalarından geçen düşünceler. Eğer olup bitenleri takip ettilerse Bacsinszky, Mladenovic ve Riske’in söylediklerinden eminim haberdar olmuşlardır. Mesela yarından (Cuma) başlayalım, çünkü biraz evvel program açıklandı. Son maç, ATP turunun fitili kısa iki tenisçisi Fransız Benoit Paire ile Polonyalı Jerzy Janowicz arasında. Problem çıktığı anda o kortta geçecek diyalogları tahmin edebiliyor musunuz? Otoriter ve üst kalite bir hakemin gerekeceği aşikar.