Medya dünyanın her yerinde farklı değil. Skandallar ve magazinsel haberlerde dara düştüklerinde en olmayacak yerde bir bardak suda fırtına kopartmaya çalışırlar. Hazır Wimbledon gündemde hazır var ya, ona teşne olacaklar. Şimdi tutturdular Avustralyalı Nick Kyrgios terbiyesizmiş... Ayrıca maçı satmışmış. Buldular toy çocuğu, kızgın tavada pişirecekler! Adam sanki muhabir değil "etiket" kursu sahibi. İşin ilginç yanı kendi ülkesinin federasyonu da bir yaptırımın uygun düşüp düşmeyeceğini tartışıyormuş! Boş zamanları başlarından aşkın herhalde.
 
20 yaşında bir delikanlı. Güçlü kuvvetli, boylu poslu ve sonsuz yetenekli. Profesyonel olalı iki yıl bile geçmemiş. Avustralya'nın Lleyton Hewitt'ten beri yetiştirebildiği başlıca yetenek olarak görülüyor. Onlara özledikleri şampiyonluğu getirebilecek raket deniyor. Üstelik kazanırken şov da yapabiliyor. Tribünlerle arası iyi. Tenise genel anlamda da çok katkıda bulunabilecek biri. Sadece arkadaşları tarafından değil Hewitt'ten Federer'e, Gasquet’ye kadar bir çok ağır ağabeyden partnerlik teklifi alacak kadar da geniş bir dost yelpazesi var. Ancak "...Beni sevmenizi beklemiyorum ama sanırım biraz saygı istememe hak vermelisiniz" diyecek kadar da gönlü kırık.

- Gençleri kazanmak mı önemlidir, yoksa salakça bir disiplin ve kuralcılıkla onları tümden yitirmek mi? Hangi prensip mutlaktır?

- Hangimiz genç olmadık? Hangimiz gençliğimizin bir döneminde üst makamlara isyan etmedik... Ailemiz dahil. Hangimiz topu caddeye vurmadı, raket kırmadı ?

- Bilgisizken fikir sahibi olanlar hep Federer örneği verirler. Keşke iki satır okuma zahmetinde bulunsalar da haşmetmeablarının gençliğini özümselerdi. Ne denli isyankâr ve inatçı bir delikanlılık yaşadığını öğrenmiş olurlardı. Raketini yere değil yan korta atıyordu bu genç adam zamanında. Kızgınlığından tenisi, başka top sporları yerine bırakmayı bile düşünmüştü. Üstelik Kyrgios konusu hakkında fikri sorulduğunda "böyle konuların üzerine fazla gidilmemesi taraftarıyım. Anlık bir hareketten sosyal çalkantı yaratılmaya çalışılması spor için olumlu bir şey değildir" demişken.

- Katı disiplin kuralları genellikle yakın tarihini hazmedememiş, aşağılık kompleksi damarlarına kadar işlemiş ham uluslardan ve onların ham vatandaşlarından çıkar. Sinsilikle beslenen zavallılardır çoğu. Dünya coğrafyasında bunlar az değildir. Etrafınıza bir göz atın isterseniz!

Hoş kalın...