Ve işini yapmaya devam et. Evet Çağla Büyükakçay’a verilebilecek yegane mesaj budur. Anastasia Pavlyuchenkova gibi şu anda 27. ama kariyerinde 13.'lüğe kadar tırmanmış birine 6-3, 4-6, 6-1'le kaybediyorsa elinden kaçırmış denir. Kızımızın bunu da yapabileceğine olan inancımı muhafaza ediyorum. Göreceksiniz yapacak da. Ağır ablalarla mücadele edebilmek için sadece yetenekli değil tecrübeli de olmak lazım. Bambaşka bir eşik orası. O eşiğe adım attığınızı sanarken kendinizi merdiven boşluğunda bulursunuz. Ama Çağla’nın insani olgunluğu ona bunu da başartacaktır.

 

Kadınlarda önceden elenen Azarenka, Konta ve Jankovic’e ilaveten bugün de Makarova elendi. Erkeklerde ise Kohlschreiber ve Fognini dışında pek bir zayiat yok.

 

Bu yazıma iki başlıkla da girebilirdim. Diğeri “Bu denli mükemmel oynanabilir mi ?” olurdu. Turnuvanın iki numarası Andy Murray, ilk turda 37 yaşındaki Çek Radek Stepanek ile beş set oynayıp ucundan kazanmıştı. Bugün ikinci turda karşısında 22 yaşında adı sanı duyulmamış bir Fransız buldu. Mathias Bourge. Turnuvaya Fransız Tenis Federasyonu'nun verdiği wildcard ile girebilmişti. Sıralamadaki yeri 164.

 

Britanyalı raket, ilk seti 6-2 aldıktan sonra işte bu genç adam, bir maç oynamaya başladı ki ekrana yapıştım adeta. Bir tenisçinin bu denli mükemmel oynayabildiğine çok uzun bir zamandır denk gelmemiştim. Zaten üst üste iki seti Murray’i adeta sürklase ederek 6-2 ve 6-4 aldı. Sinirleriyle pek barışık olmayan Andy kızamadı bile. Zira bu denli iyi oynayabilecek birine hele ikinci turda rastlamak tam anlamıyla bahtsızlıktı.


Oyununu değiştirerek vurduğu topları yükseltti. Bourge eskisi kadar rahat yanıt verememeye ve oyunun idaresini kaçırmaya başlayınca setler oldu 2-2. Sonrası daha kolay geldi (6-3). Murray kazandı ama üç gündür üst üste kabus görüyor. İki maç, ikisi de beş setlik. Sekiz saate yakın kortta kaldı. İşi hiç kolay değil.

 

Karşısına gelecek rakiplerin ilki bugün beş saate yakın oynayıp pestili çıkan bir başka 37’lik servis üstadı Karlovic. Wimbledon’da fevkalade zorlamıştı onu. Sonra da bir başka servisçi 31 yaşındaki ABD’li Isner. Kağıt üzerinde önceki rakiplerinden daha zorlular. Ancak boylarının uzunluğundan dolayı (2.11 ve 2.08) iyi bir toprak oyuncusu karşısında şansları pek yok. Murray bunları kolay geçerse ilk yaşadığı stresi ve yorgunluğu kaldırabilir. Aksi takdirde yarı finale bile gelirse tebrik etmek gerek. Onu düşündürmesi gereken bir başka aleyhte faktör de fikstürün öte yanındaki tüm büyük oyuncuların şimdiye kadar maçlarını set yitirmeden oynamalarıdır.

 

Tenisin nereye geldiğini gösteren ilginç bir saptama var. Roland Garros erkekler fikstüründeki 128 tenisçiden beşi otuz yaş ve üstünde.


Hoş kalınız.