Geçtiğimiz günlerde gazetelerimizde garip bir haber çıktı : “Marsel İlhan 2016 Rio Olimpiyatları'na girebilsin diye Garanti-Koza Grubu Bulgaristan’da turnuva düzenliyor” ! 

Bu grubun belirli bir süredir Türk tenisinin büyük bir ağırlığını çekmekte olduğunun elbette bilincindeyim. İstediklerini yapmak tamamiyle kendi tasarruflarıdır. İster turnuva alırlar ister satarlar. Kendi bilecekleri işlerdir. Ama böyle bir yatırım için “Marsel Olimpiyatlara girsin” diye bir neden gösterirlerse bu abesle iştigaldir, oyuncuya yönelik de yakışıksızlıktır. Koskoca şirketin böyle uyduruk haberlere gereksinimi olduğunu düşünmüyorum. 

Marsel bugün itibarıyla ATP  dünya sıralamasında 114. sıradadır. “Keşke” diyeceğim ama, oyununda beklenmedik bir gelişme göstermediği sürece, bu olimpiyatlara giremez. Nedenine gelince aşağıda göreceksiniz…

Olimpiyatların tekler kategorisinde 64 tenisçi mücadele edecek. Buradaki fikstür 06 Haziran 2016 tarihindeki ATP ve WTA sıralamalarındaki ilk 64 raket arasından oluşacak. Ancak bu katılımda her ülkeden dört oyuncudan fazlası yer alamayacak. İlk 64 raket arasına en fazla oyuncu sokan dokuz raket ile İspanya, yedi raket ile Fransa ve beş ile ABD. Diğer ülkelerin dördün üzerinde oyuncusu ilk 64 içerisinde pek yok. Katılım için bir başka sınırlayıcı madde ise oyuncunun 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarından iki tanesinde ülkelerini Davis ya da Fed Cup’ta temsil etmek üzere seçilmiş olması (illa oynamasına gerek yok). Bu iki yıldan bir tanesinin de 2015 ya da 2016 olması lazım. Buna uymayacak oyuncu yine pek yok.  İşte şimdi Marsel İlhan ile ilgili bu haberin ne denli abartılı ya da  yakışıksız olduğunu anladınız mı ?  
2016 Rio Yaz Olimpiyatları'nın tenis karşılaşmaları 06-14 Ağustos arasında “Olimpik Tenis Merkezi'nde oynanacak. Bu tesis dünyadaki en modern birimlerden birisi olarak lanse ediliyor. Başında da fevkalade sempatik Brezilyalı efsane Gustavo Kuerten var.

Bu yaz tenis 15, kez Yaz Olimpiyatları programında yer alacak. Bu sayıya 1968 ve 1984 olimpiyatları girmiyor…Zira o yıllarda sadece gösteri amaçlı oynandı. Biliyorsunuz tenis olimpiyatlara 1988 yılında resmi olarak geri döndü. O yıldan bu yana ise sekizinci turnuva. Yani çeşitli nedenlerle maalesef her yıl yapılamadı.

Olimpiyat Tenisi bu yıl ATP puanı vermeyecek. Bu eksikliğin zirvedeki raketleri pek etkilememesi bir yana işin şerefi söz konusu olan bir turnuvada “puan” oyuncuların çoğunca kayda alınmayacaktır. 
Tenisçilerin çoğu, buraya ABD ana karasındaki turnuvalardan gelecekleri için, kortlar uyum sağlayabilmek amacıyla hızlı-sert zemin olarak yapılmış. 

Çiftlerde de 32’şer takım mücadele edecek. Karışık-çiftlerde ise 16 takım ter dökecek. Katılımı kesinleşen başlıca takım İsviçre. Efsaneler güç birliği yaptı : “Federer-Hingis”. 

Erkek-Finali hariç tüm maçlar üç set üzerinden yapılacak. Sadece tek-erkekler finali beş setten oluşacak. Genelde tüm setlerde tie-break uygulaması varken tek-erkekler finalinin son setinde  ve üç-setlik maçların üçüncü setinde normal “avantaj” kuralı uygulanacak. Olimpiyat tenisine geri dönen karışıklar kategorisinde ise bütün setlerde “avantaj” kuralı geçerli. 

Gelecek yılın tüm insanlığı itidale kavuşturmasını dileyerek hoş kalınız.