İlk maçta kazanan raketin yarı finallere kalacağı maçın başlarında oyunun tartışmasız hükümdarı ilk sekizin içindeki ikinci İsviçreli, Wawrinka idi. Bu adamın fevkalade bir back-hand’i var. Onunla tüm kontrolü ele almıştı. Tenisin ağır işcisi İspanyol Ferrer  ise her zamanki oyunuyla her topa yetişerek, sabırla bekledi. Rakibini bıktırıp bozmaya çalışıyordu. Bunu da başardı ve önce 5-5 sonra da 6-6 ile eşitliği buldu vesonra da tie-break’den seti aldı (7-6).

İkinci sette yine kalite yok ama kıyasıya çekişme sürdü. Ferrer 2-0 ileri geçmesine rağmen kendinden umulmadık basit hatalara başlayınca Wawrinka rakibinin servisini kırdı. İspanyol teniscinin ilk kez sukunetini yitirdiğini ve kendi kendine söylendiğini, bağırdığını duyduk. Bu kez avantajını koruyarak seti 64 alan ve durumu eşitleyen İsviçreli oldu.

Son setin başlamasıyla birlikte Wawrinka rakibini servisini aldı ve durum 21 oldu. Daha temkinli oynayan artık İsviçreli, riske eden İspanyoldu. Anlaşılan çok uzun bir yılın sonunda nihayet yorulmuştu. İşin sonu çabuk geldi : 6-1ı. İsviçreli Wawrinka artık Nadal-Berdych maçının sonunu bekleyecekti.

Nadal rakibi Berdych karşısında yenilse de kazansa da gruptan çıkıyordu. İster birinci ya da ikinci olarak…Maç ilk sette her iki tarafa da gidebilirdi…Bariz bir üstünlük kuran olmadı. Bu durum 8.  oyunda Nadal rakibini kırana kadar sürdü. Seti İspanyol 64 alınca grubunu ilk sırada bitireceği belli oldu. Artık bu güvenden midir nedir ikinci set tümüyle Berdych’in üstünlüğü ile geçti. Nadal durum 5-0 aleyhindeyken toparlanmaya çalıştı ama artık o set için çok geçti . 6-1 Berdych.

Kendisini toparlayan ve son setin epey uzun bir ilk oyunu da almayı başaran “toprağın hükümdarı” maçı döndürdü ve Berdych’e karşı peş peşe 16. galibiyetini aldı (63). Şimdi Nadal yarı-finaldeki rakibini bekliyor. Bu da Federer-Del Potro maçının galibi olacak…Aralarındaki rekabette Federer 15-4 önde. Wawrinka ise Djokovic karşısına çıkacak. Aralarındaki maçların 14’ünü Sırp, 2’sini İsviçreli kazanmış. Ancak Wawrinka’nın rakibine karşı son galibiyeti epey geçmişte (2006).

Hafta ilerledikçe kalite körelip rekabet artıyor. Anlaşılan sonunda yine bir Nadal-Djokovic finaliyle karşılaşacağız. Bir sürpriz olasılığı yok mu acaba diye kendimize soruyoruz. Görünürde bu iki tenisci hepsinden formda. Olası bir sürprizde bunların karşısına gelebilecek diğer üç raketten her biri epey zayıf kalacak.