Sabahleyin Roger Federer’in iyi bir antrenmanla Macar rakibini üç sette geçmesinden sonra Melbourne şok üzerine şok yaşadı. 

Önce dünya 5 numarası Avusturyalı Thiem, Amerikalı bir mayının azizliğine uğradı. Adı bile tenisle özdeşleşen (dünya 97 numarası) Tennys Sandgren sahada tüm izleyenleri ağzı açık bırakan bir oyunla rakibini 5 sette saf dışı bıraktı. Dört saate yakın öyle bir maç oldu ki skorunu yazmadan edemeyeceğim (62, 46, 76, 67, 63). Bu adam henüz ikinci turda Wawrinka’yı elemişti ama İsviçreli'nin geçmek bilmeyen sakatlığını öne sürebiliyordum. Şimdi ise söylenebilecek hiçbir şey yok. Fevkalâde oynadı ve kazandı. Bu oyununu sürdürebilirse erkek tenisi için müthiş bir kazanç olur. 

Sandgren 26 yaşında ve 1.88 boyunda. Kayda değer hiçbir başarısı yok şimdiye kadar. Çok sakin ve kendiyle barışık biri. Dört saate yakın bir süre bu sükûnetini muhafaza etti. Şapka çıkartmak gerek. Thiem gibi istim üzerinde birini hele burada yenmek hiç kolay değil. Tam anlamıyla şok.

Biz şok derken esasını Hyeon Chung yaşattı. 58. sıradaki Koreli altı kez Avustralya Şampiyonu Djokovic’i. Melbourne’dan üç sette evine gönderdi. Ancak bu beklenmeyen bir sonuç değildi. 21 yaşındaki özgüveni tavana vurmuş bu delikanlı Milano’daki 21 yaşaltı Next Gen finallerinde şampiyon olmuştu. Burada da Djokovic’in önüne gelene kadar önce Zverev kardeşleri ve Medvedev’i yenmişti. Sırp raket ise hâlâ formunu tam bulabilmiş değil ama “geliyorum” dedi. O ne yaptıysa Koreli daha iyisini yaptı. Filede onu öyle çok geçti ki koskoca şampiyon maçın sonlarına doğru gelmesi gereken anlarda bile voleden vazgeçti.

Hyeon Chung şimdi çeyrek-finalde Sandgren ile karşılaşacak. Birkaç hafta önce yine Avustralya’da bir hazırlık turnuvasında karşılaştıklarında üç sette Koreli kazanmış. Yine fevkalâde bir maç bizleri bekliyor diyeceğim ama böyle beklentiler hep hayal kırıklığı yaşatıyor.

Yarın Nadal-Cilic ve Dimitrov-Edmunds maçları var. İspanyol Boğasının rakibine 5-1 üstünlüğü var ve burada da favori. Bulgar raket ise klası ve kariyeri itibarıyla çok ağır basıyor ama Kyle Edmunds karşısında oynadığı iki maçı da zor almış.

Kadınlarda ise Wozniacki,  bugünkü formuyla Carla Suarez-Navarro karşısında ağır basıyor ama İspanyol raket onun en sevmediği oyunu oynuyor. Üstelik çok sabırlı ve her topu çevirebilen pire gibi bir yapısı var. Danimarkalı'nın sinirini bozabilir. O zaman yandı gülümü keten helva! 
Diğer yanda Ukraynalı Svitolina, Belçikalı Mertens karşısında tartışmasız favori. 

Hoşkalınız.