Evet aynen öyle. Fransa Açık’ın fikstürüne bakarsanız “Toprağın Kralı” Rafael Nadal’ın bu turnuvayı bir sürpriz olmadığı takdirde epey kolay kaldırabileceğini görürsünüz. Tabî tenistir bu. Gününde bir serseri kurşun gelir en favoriyi bulur ortalığı altüst eder. Esasen tenisin güzelliği de burada. Geçtiğimiz yıl Ostepenko diye bir kızın gelip şampiyon olacağını kim kestirebilirdi? Bu yıl da kadınların erkeklerden daha zevkli ve çekişmeli geçeceğini düşünüyorum.

Daha ilk bakışta kadınlarda maçları iple çekiyorum. İlk turlarda Julia Georges-Cibulkova, Serena Williams-Krystina Pliskova ve sonra da olası eşleşmelerden Shuai Zhang-Garcia, Kiki Bertens-Kerber, Sharapova-Karolina Pliskova mücadeleleri çok çekişmeli ve keyifli görüntüler getirecektir önümüze. 

Roland Garros kortlarının zemini topu yavaşlatıp daha fazla sıçramasını sağlıyor. Dolayısıyla oyuncular daha etkili vuruşlar için hazırlık yapabiliyorlar. Servisler diğer zeminlere nazaran daha etkisiz. Puanlar çok daha uzun sürüyor ve böylece kuvvetli bacaklara sahip olan oyuncuların lehine bir durum doğuyor. İşte bu durumda tekrar erkeklere dönecek olursak Nadal’ın bulunduğu birinci bölümde gerçekten ona rakip olabilecek kimse yok. İrdelemek bile abes gibi? 


İkinci bölümün başında Cilic var. Cilic’in (yukarıda izah ettiğim gibi) Roland Garros gibi her türlü şartın 'İspanyol Boğası'nın yanında olan bir turnuvada ona rakip olabileceğini inanmıyorum. Buradaki Del Potro ise keşke sağlıklı olsa… Kasığındaki sakatlığın nüksetmesi an meselesi. Her an çekilebilir. Esasen bu denli ısrarcı olması da bir hata. Zira teniste kasık sakatlıkları tüm bir kariyere mal olabilir. 

Ben burada İngiliz Kyle Edmund’un bir azizlik yapabileceğini düşünüyorum. Tüm tahminlerimin aksine bu genç adam kendisini süratle geliştirdi. Güzel de bir stili var ve en önemlisi risk almaktan hiç çekinmiyor. Cesur. 

Yılların Berdych’i de var bu bölümde. Ağır-abilerin ardında hep solistaltı olarak kalmış biri. Ama pekala aradan sıyrılabilecek bir kariyerin sahibi.
Djokovic de fena bir kura çekmedi. Formunda ve sağlığı yerine geldi. Bu adamın geri dönüşüne muhakkak gözüyle bakıyordum… Haklı çıkacağımı görüyorum. Belki de bunu burada kanıtlayacak. Onu izlemek bir zevk. Dimitrov ve Goffin var önünde. Bu formuyla onları geçmesi kimseyi şaşırtmamalı.

Erkeklerde son bölüm gayya kuyusu. Kimler yok ki? Thiem, Sacha Zverev, Tsitsipas, Nishikori, Wawrinka, Khachanov, Kyrgios, Querrey hepsi burada. Tüm yorumcular bir Thiem-Zverev çeyrek finali bekliyor. Ben araya birinin gireceğini düşünüyorum. Bilhassa Thiem’i burada zorlayacaklardır. Yarın (Pazar) ilk gün. Yayın Eurosport’ta. Hoş kalın.