Yılın iyi turnuvalarından biri Miami’de sürüyor. Indian Wells kadar popüler olmasa da mülayim hava şartlarından dolayı oyuncular ve izleyiciler için epey talep gören bir mekandır. Bu doğrultuda da tüm ağır toplar orada. Üstelik kadınlarda bu kez Williams da var. Zaten o olmasa kadın tenisi neredeyse hiç izleyici çekmeyecek. Artık Rus’tan fazla ABD’li diyebileceğimiz Sharapova bile eskisi kadar seyirci toplayamıyor. Üstelik iş ülkelerine gelince fanatikten öte ABD toplumu için son günlerde ülkeleriyle Rusya’nın arasında yaşanılan siyasi çekişmeler üzerine tuz biber ekiyordur! Ama oynanılan tenis evlere şenlik. Bunu hep yazıyorum ama geçen gün Sharapova ile Belçika’nın 1 numarası Flipkens arasındaki maçı fevkalade hırslanarak seyrettim. Hırsım “acaba bu oyuncular daha kötü nasıl oynayabilir” merakımdandı. Hele bir ara biri bir kısa top attı ki neredeyse tribünlerden inilip o topa yetişilebilirdi. Rakibi bu topu fileye taktı. Pes.

Sonunda Sharapova Kvitova’yı da yenerek yarı finalde Williams karşısına çıkacak. Ama böyle bir formla Serena karşısından tutunması çok zor. Zaten 2004’ten bu yana rakibini hiç altedememiş (15-2). Kadınlarda öbür tarafta Na Li finale doğru emin adımlarla gidiyor. Ne Wozniacki ne de fikstürün üstünden gelecek Cibulkova–Radvanska galibi ona rakip olamaz. İnşallah bir Serena-Na Li finali izleriz. Çift kadınlarda ise en ilginç birliktelik İsviçreli eski şampiyon Martina Hingis ile Alman Lisicki. Bu çift çeyrek-finale kaldı. Hingis kısa bir süre önce teklere dönmeyi düşündü…Ağır geldi. Şimdi bakalım çiftlerde nereye kadar gidebilecek.

Erkekler ise başka bir alem. Ağır-Abi dörtlüsü Nadal, Djokovic, Federer ve Nadal sanki bir tank yarışındaymışçasına ortalığı süratle silip süpürüyorlar. Dün Federer dünya sırlamasındaki yeri 9 olan Gasquet’i 47 dakikada yendi (61, 62). Nadal İtalyan Fognini karşısında 62,62 ile 62 dakikada yanıt verdi. Djokovic Robredo’yu 83 dakikada 63 ve 75’le geçerken Murray nazire yapıyordu : Tsonga gibi bir raketi 6-4, 6-1’lik skorla 74 dakikada saf dışı bıraktı. Şimdi Federer, Ferrer’i geen Japon Nishikori ile oynayacak. Hızlı sahada İsviçreli favori ama Japon da tehlikeli…Kolay bozulmuyor. Federer’in karşı yakasında ise  Murray-Djokovic kapışacak. Hele sert zeminde Sırp raket ağır basıyor ama İngiliz toparlanmaya başladı. Maç ortada.

Nadal, Kanadalı Raonic ile oynayacak. Raonic’in Nadal’a rakip olabilmesi için onu öne geçirmemesi gerekir. Zira İspanyol Boğası öne geçtiği zaman daha da tutulmaz oluyor. Fikstürün bu tarafının altından Polonyalı Berdych geliyor. Karşısında ise son haftaların inanılmazlarını gerçekleştiren Ukraynalı Dolgopolov var. Bu turnuvada da Wawrinka’yı eleyerek en büyük sürprizi gerçekleştirdi. Berdych gibi son puana kadar bozulmayan bir istikrar abidesi karşısında işi çok zor.