Tenis ve golf nisbeten gevşetilen pandemi kısıtlamaları doğrultusunda yapılabilecek başlıca sporlardır. İnsanlarla aradaki iki metrelik uzaklığı rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. 

Bunu göz önünde bulunduran tenisin yönetimi ile sorumlu dünyanın başlıca spor kurumları ve federasyonlar çeşitli yönergeler yayınlamaya başladılar. Bunlardan ibaret bir derlemeyi aşağıda ilgilenenlerin dikkatlerine sunuyorum.

Öncelikle balon ve /veya kapalı kortların kullanılmaması ve tenisin sadece açık havada oynanması gerekiyor. Kapalı tesislerin (spor salonları-jimnastikhaneler, fitness merkezleri ve cafe vs. gibi sosyal mekanların) paylaşılmaması hatta açılmaması gerekir.

Tek kategorisinde oynamak isteyenler için herhangi bir sorun yok. İster ailenizden biri, ister evinizi paylaştığınız bir diğeri hatta bir yabancı ile açık-havada olmak kaydıyla single (tek) oynayabilirsiniz. Ders bile alabilirsiniz.

Ancak çiftlerde mümkün olduğu kadar aynı evi/mekanı paylaşmayanların oynamaması öneriliyor. Ya da siz siz olun kesinlikle emin olmadığınız kişilerle kortu paylaşmayınız. İlla da çiftler diyorsanız hiç olmazsa üç kişiyle oynanılan “American Doubles*” diye anılan formatı deneyin. Daha düşük riskli olur.

Lütfen toplarınızın üzerine şahsınıza ait bir logo koyunuz ve o topları sizden başkası toplamasın/kullanmasın. Servisinizi kendinize ait toplarla atınız. Yani sahaya 6 ya da daha fazla topla çıkınız. Yarısında sizin diğer yarısında ise rakibinizin logosu olsun.

(1-3-5 gibi) Oyunlarda (game) saha değiştirmeyiniz. Hatta setlerde bile kendi sahanızda kalınız.

Her bir kullanımdan sonra kortun başta file olmak üzere iyice temizlenmesini hatta dezenfekte edilmesini bekleyiniz. Bu sizleri biraz bekletecektir ama canınızın oyununuzdan daha önemli olduğunu düşünürseniz beklemenize değecektir. 

Daima kendi eşyalarınızı kullanınız. Asgari eşyayla korta çıkmak işinizi kolaylaştırır. Kendi toplarınızdan başkasına ayağınızla bile olsa kesinlikle dokunmayınız.

Raketinizi çektirecekseniz onun sapını (grip) stretch-film ile iyice sarınız ve bir naylon içinde dezenfekte olmuş durumda “stringer”e teslim ediniz. Ondan bilhassa raketinizi teslim ederken aynı özeni göstermesini bilhassa rica ediniz. Eğer maske ve eldiven kullanmıyorsa bir başka stringer tercih ediniz.

Yanınızda dolu bir şişe su ve el-yüz dezenfektanı olsun. Oyun aralarında silinin ve bunu kullanın lütfen… Süs olarak durmasın!

Fileye hiçbir suretle el-ayak sürmeyiniz. Yüksekliğini ayarlamak için file potasıyla uğraşmayınız. Gerekiyorsa tesisin sorumlularına haber verin onlar gerekeni yapsınlar. 

Kortlarda oturma gruplarının olmaması gerekir. Varsa da bunlara oturmayı düşünmeyin bile! Oyun aralarında dolaşarak dinlenin.

Korttan çıkarken yerinize girecek kişilerden sakının. Kesinlikle 1-2 metre mesafeyi muhafaza ediniz. Onlara siz çıkana kadar ırak durmalarını söyleyin ya da siz onlar yerleşene kadar kortun en ücra yerinde bekleyin.

Tesislerin rezervasyonları en az 15’er dakika aralarla almaları gerekir. Bu hem temizlik hem de iki grubun karşılaşmaması için elzemdir.

Dersler birebir olmak kaydıyla başlayabilir. Grup derslerini görürseniz oradan hemen kaçın ve sorumluları uyarınız. Dersler aynı single oyunlar gibi cereyan etmelidir. Hem büyükler hem çocuklar için.

Koçlar/antrenörler hiçbir surette kortun bir yanından diğerine geçmemeli. Filenin ardında durarak talebeyi yönlendirmelidir. Kullanılacak malzeme asgaride olmalıdır. Her ders için yeni ya da taze top açılmalıdır. Bu hayati bir önlemdir. Yaşamınız bir kutu toptan
daha değerlidir ! (Patatesleşmemiş ve 72 saat depolanmış bir top tekrar kullanılabilir).


Toplara sadece hocalar ellemelidir. Servis antrenmanı yapıyorsanız kendi getirdiğiniz başka bir set top kullanınız..

Unutmayın ki “TENİS bir YAŞAM BİÇİMİDİR”. Onun zevkine varmak ve yararını görmek için sağlıklı olmanız gerekir. 

Tanrı güldüğünüz günleri aratmasın…Esen kalın.

(*) American Doubles: Üç kişiyle dönüşümlü olarak oynanır. Hep tek sahasındaki servis atar. Tek oynayan kazanırsa olduğu yerde kalır. Kaybederse dönüşülür. Tek oynayan kazandığında 2 puan alır. Çift oynayanlar kazanırsa birer puan alırlar.