Bu sabah bizim saatimizle 06:00’da değil çoğu sporseverin, çoğu tenis aşığının bile ismine aşina olmadığı Avustralyalı John Millman diye biri gitti Roger Federer’i 4 sette yendi ve ABD Açık’tan uğurladı. Rakip sporcunun hırsına ve sürekliliğine şapka çıkarmakla birlikte ilk seti alıp ardından gelen iki sette de set topu atan İsviçrelinin bu skoru biraz da armağan ettiğinin de altını çizmek isterim.

Ben maçla ilgili yorum yapmayacağım. Buna bir süre önce veda ettim. Ancak bu iki raket arasında ilginç bir ilişki var. Onu gözlerinizin önüne getirmek istiyorum. 
Aslen Avustralya’nın Brisbane kentinde oturan John Millman hakkında şu espriyi yapıyorlar : “…Evinde bulamadığınız zaman anlayın ki İsviçre’de Federer’in evinde antrenman yapıyordur!”


Gerçekten Millman, İsviçreli'nin en favori antrenman partnerlerinden biri. Daha evvelki ay çim sezonu başlamadan hemen önce İsviçre’de zemine alışmaya çalışıyorlardı. Federer onun hakkında şunları söylüyor. “Bir yıldız ya da tepe noktalarda olmasa da bazı tenisçilere saygı duyarsınız. Onlarla ister soyunma odalarında ister oyuncu salonlarında dostluk kurmak, fikirlerini almak istersiniz. John öyle biri. Onun bu spora olan sevgisi, hırsı ve bağı, yaptıkları işi sevmeden sadece para için yapanlara örnek olmalı.” Federer’in bu bağlılığı ona baya pahalıya mal oldu gibi!

Millman ilk kez bir grand-slam’in dördüncü turuna çıkıyor. İlk kez bir yıldız raket önünde galibiyete erişti! İlk 10 tenisçiye karşı istatistiği 0-10 iken şimdi oldu 1-10!
Bakın Roger hakkında ne söylüyor : “Ben kendimi aileden sayıyorum. Hem onu, hem ailesini hem de ekibini seviyorum. Soyunma odalarında size yaklaşan, sohbet eden dostluk yapan biridir o. Her zaman idolüm olmuştur. Kendimi biraz suçlu gibi hissediyorum bugün… Ne de olsa onun iyi olmadığı bir günde ben ne yapsam tuttu.”
Bir başka hergelelik de Andy Murray’den çıkıyor! En saygın tenis yorumcularından biri olan Brad Gilbert yayın esnasında Murray’den bir tweet almış. Onun da arkadaşı olan Millman için Murray şu beyanda bulunmuş:  “New York’taki aşırı sıcak ve nem (30C ısıya ilaveten  %74 nem) John için hiç bir şey fark etmiyor. O adeta evinde oynuyor, zira Brisbane’da hava bundan feci!”

Avustralyalının şimdiye kadar kazandığı hiçbir turnuva yok. Futures ve Challenger’lar dahil. Geçtiğimiz Ekim ayında dünya sıralamasında 215. basamakta olan Millman bugün 55’te. En çok 49 olabilmiş. Belli ki ABD Açık’tan sonra 35-40’lara kadar gidecek. Bunu yarın oynayacağı Djokovic’e yenileceğini tahmin ederek söylüyorum. 
Espriyle karışık bakın ne söylüyor : “Tabiî ki bu sonuç Roger’i seven ve saygı duyan binlerce hatta milyonlarca insan için bir şok olmuştur. Ama işte tenisin büyüklüğü de burada. Her zaman her an birini yenebilecek biri çıkıyor!"

Hoşkalınız.