Serena 33 rakibi İspanyol Garbine Muguruza ise 21 yaşında. Geçtiğimiz yıl Fransa Açık turnuvasının henüz ikinci turunda ABD’li efsane kadın, rakibine beklenmedik bir şekilde üstelik açık farkla 2-6, 2-6’lık skorla Paris’e veda etmiş, iki hata sonra Wimbledon’da da Fransız Alize Cornet’e yenilmişti. “Ben her yenilgiden bir şey öğrenirim. Ama Muguruza karşısında aldığım yenilgi bana en etkili oldu. Maçtan sonra evime döndüğümde uzun bir süre bunun üzerinde durduk. Bir çok eksiğimi kapattım. Gerçi bu zaman aldı ama çalışmalarımın meyvelerini görmekte gecikmedim.” Bir yıl sonra Avustralya Açık’ta Muguruza’dan rövanşını ilk turda 2-6, 6-3 ve 6-2’lik setlerle almış. Aralarında toplam üç maç yapmışlar. 2-1 Serena önde. Ancak görüldüğü gibi her maç zorlu geçmiş.

Serena Williams, Wimbledon’u da kazanırsa Avustralya ve Fransa ile birlikte dört grand-slam turnuvasının 3’ünü almış olacak. Dolayısıyla  bir ay sonra ABD Açık’ı da alırsa tam bir grand-slam yapmış olacak. Daha önce bu dört turnuvanın birincilik kürsüsüne peş peşe yıllarda çıkarak “kariyer grand-slam”i yapmıştı.
Sharapova karşısında üst  üste 18. maçını da kazanarak (bu karşılaşmalarda Rus’a sadece 3 set vermiş!) finale çıkan ABD’li siyahi raket kort dışındaki tutumuyla da  rakiplerini eziyor. “Wimbledon’un birincilik kürsüsünde bir çok kez bulundum. ABD Açık’ı da bir çok kez kazandım. Bunlara da bir daha ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Yenilirsem sevinmem ama hakikaten bir Wimbledon şampiyonluğuna daha gereksinim duymuyorum. Artık öyle bir duruma geldim ki korta çıktığımda ister idman için ister maç olsun sadece eğlenmeyi amaçlıyorum. Eskisi kadar stresli de değilim. 18 yaşımda stres katsayım yüksekti. O günlerde de şenlik vardı ama stresten sağlığımı da tehlikeye atabilirdim. O günden bu yana kendimi hakikaten eğlendiriyorum.” 

Bu iki raketin finalinde muhakkak ki bir güç çatışmasına şahit olacağız. Amerikalı, kariyeri ve konumu itibarıyla bir üst eşikte. Daha sakin, daha tecrübeli ve baskı karşısında daha da iyi oynamayı, oyununu bir üst vitese takmayı ondan iyi bilen yok.

Muguruza ise ailesine bu finali izlemeyi yasaklamış. “Stres katsayımı yükseltmek istemedim” diyor ! Kazanırsa 6.lığa, kaybederse 9.luğa yükselecek. Ama unutmayalım ki bu genç kadın Wimbledon yolunu finale doğru yürürken Kerber, Wozniacki, Bachinsky ve Radwanska duraklarını geçti. Onun için bir yengi olasılığında kimse şaşırmasın.
İyi izlenceler.

Hoş kalınız.