Collins ilginç bir kadın. Hırsı tavan yapabilen bir oyuncu: “Yaptığım her şeyde daima en iyi olmaya çalışırım. Değilsem bile kendime öyle olduğuma inandırmaya uğraşırım!”

Eğitimi sırasında üniversiteler arası şampiyonluğu var. Ardından profesyonel kariyere geçince 2019 Avustralya Açık'a kadar pek adı duyulmadı. O yıl burada yarı-final oynadıktan sonra ameliyatlarla giderilmesi gereken rahimsel sağlık sorunlarıyla uğraştı. Doktorlar önce ilaçlarla tedavi etmeye çalıştılarsa da gittikçe artan sancısı nedeniyle çok geçmeden bıçak altına yatmak zorunda kaldı. Ameliyat esnasında ise rahmindeki geçerli sorunlarına ilaveten tenis topu büyüklüğünde bir kist çıkarıldı!

Nekahet dönemini tam atlatmadan Roland Garros’a katıldı. İlk turu beklenmedik bir başarıyla geçti ama maç esnasında dikişlerinden birini kopardığı için tekrar doktorların eline düştü. Geçen yaz tekrar tırmanışa geçti ve iki WTA turnuvasında kupa kaldırdı.

Bugünkü finalde onun başlıca silahı mantığının hırsını kontrol etmesi olacaktır. Böylelikle o bazuka gibi servisi ve zekasıyla kadın tenisinin zirvesindeki Barty için çok tehlikeli olacaktır.

Barty ise yarım asrı aşkındır, bana dünyanın her bir yanını ve insanını tanıma olanağı sağlamış ve her bir yanıyla iç içe olduğum bu güzelim sporun şampiyonları arasındaki en mütevazi kadın rakettir. Avustralya pandemi kısıtlamalarını en sıkı uygulayan bir ülkedir. Bu süreçte ona ne yaptığını soranları “elimde bir kitap ve bir fincan kahvem oldukça yaşamla ilgili hiçbir sorunum olmaz” diye yanıtlamıştır.

Birinci sırayı epey uzun bir süre bırakmayacağını düşündüğüm Barty’nin başlıca silahı backhand’idir. Bu vuruşu hem lifte hem de slice vurabilmesi onun başarısının kanıtıdır. Slice vuruşlarla karşılaşan çoğu raket onu ancak korunma amaçlı yanıtlar. Bunları yanıtlarken atağa kalkabilen vuruşlar yapabilen başlıca raket Djokovic’tir. Hal böyleyken Barty ile başa çıkabilmek çok güçtür zira bu kadın aynı zamanda kortu çok iyi okuyabilmekte ve tüm artılarına bir de ilk servisini eklemiştir. İkinci servisi ise rakipler için bir madendir!

Barty’nin bence bugün başlıca sorunu uzun bir süredir karşısına dişli bir rakip çıkmamasıdır. Collins eğer sabrını muhafaza ederse zekası ve hırsıyla ona çok sorun yaratabilecektir.
Gönlümde Barty var. Mantıksal olarak da Barty ağır basıyor. Ama Collins’in de buralara gelebilmesini fevkalade saygıyla karşılıyorum. Kazanırsa şapkamı çıkarırım. Bu kadınları seviyorum…Şimdiye kadar ki yaşantımda hiç tekdüze bir kadın tanımadım. Yaşam onlar için kim bilir ne zevkli. Anlayana!

İyi izlemeler dilerim.