2017 yılının Davis Kupası “Dünya Grubu” ilk tur karşılaşmalarından biri Şubat ayı başlarında İngiltere ile Kanada arasındaydı. Durum 2-2 ile eşitlenmiş ve sonuç son maça kalmıştı. Son maç setlerde 2-0, ve üçüncü sette de 3-1 İngiltere lehineyken Kanadalı oyuncu yaptığı bir basit-hata sonrası topa tüm gücüyle vurdu. Top kule-hakemi Arnaud Gabas için adeta bir kroşe etkisi yaptı. Adamın gözüne isabet eden top onu hastahanelik etti. Allahtan biraz sancı ve mor bir gözle atlattı bu talihsiz kazayı.

O gün ATP sıralaması 251 olan Kanadalı oyuncu derhal maçtan diskalifiye edildi ve İngiltere turu 3-2 kazanmış oldu. 2.000 Dolar diskalifiye edildiğinden, 5.000 Dolar da sportmenlik dışı hareketinden dolayı toplam 7.000 Dolar ceza yedi. Onu çok daha ağır bir cezadan kurtaran hareketi bilinçli olarak yapmamış olmasıydı.

Shapovalov bu maçtan 1 yıl önce, 2016’da “Wimbledon Gençler” şampiyonu olmuştu.

Bugün Madrid’te Raonic’i iki sette saf dışı bırakan Rus asıllı, İsrail doğumlu, Kanada vatandaşı genç adamın adı Deniz Shapovalov idi. Yeni 19’una bastı. Unutmayın ki Raonic sakatlanmadan önce dünya 3 numarası idi. Şimdiler de 20’ler civarında tutunmaya çalışıyor. Shapovalov ise müthiş bir çıkış yakalayıp 40’lara geldi. Zaten bir yıl öncesinin en gelişim kaydeden genç raketi seçilmişti.

Internetten bakarsanız ailevi durumunun epey ilginç olduğunu göreceksiniz.

İşte bu Shapovalov yarın karşısında İngiliz Edmund’u bulacak. Yani bir yıl önce Davis Kupasındaki rakibini. O da şimdilerde 22’lere kadar çıkmış vaziyette. Sıkı bir maç olacağa benziyor. İzlemenizi öneririm.

Bugün neler oldu? Kadınlarda dün sanki içime doğmuş. Halep elendi. Pliskova ikizlerinden (abla sayılabilecek!) Karolina onu iki sette erkenden bir sonraki turnuvaya Roma’ya gönderdi! Hollandalı Bertens ise Sharapova’nın umuda yolculuğuna şimdilik nokta koydu ve üç sette saf dışı bıraktı.

Ardından ATP sıralaması 95 olan ve ömründe ilk 50’yi görmemiş olan Sırp Lajovic gitti Del Potro’yu yendi.

Yarın için size eğer denk gelirseniz Pliskova ile Kasatkina/Kvitova maçının galibini arasındaki maçı mutlaka izleyin. Erkeklerde ise yukarıda belirttiğim gibi Edmund-Shapovalov iyi tenise aday. Kesinlikle izleyin.

Thiem bundan takriben 1 yıl önce Nadal’ı yenmişti. Dolayısıyla İspanyol Boğası bugünkü formuyla çok ağır basmakla birlikte Avusturyalı hiç yabana atılacak bir rakip değil. Kaçırmayın derim.

Hoşkalınız.