Büyük turnuvalarda ilk turlardan sonra genellikle sürprizler biter ve ağır abiler ile ablalar baş başa kalırlar. Ama çeyrek-fianallere geldik ve “Avustralya 2022” her an yeni bir sürprize gebe. Bugün de farklı değildi.

Kadınlarda bol bol fırlatılan raketler geldi ekrana. Önce bakışları bile alarm veren Collins, Mertens ile oynadığı maçta puan verdikçe hırsını raketten aldı… Halep ise bir sonraki maçta daha uzağa attı!


Fransızların ilginç raketlerinden 32 yaşındaki Alizé Cornet fevkalade bir turnuva çıkarıyor. Tüm kariyerinde gençlerde final oynamanın dışında bir başarısı olmayan bu kadın, yaşayan efsane Halep’i saf dışı bıraktı. Maç esnasında kendi taraftarlarının kıt-beyinli tezahüratlarını susturacak kadar da sportmen biri Cornet. Şimdi karşısına ABD’nin sinir küpü Collins geliyor.
Fransa Açık şampiyonu Polonyalı Swiatek, Rumen Cirstea önünde beklenmedik şekilde zorlandı ama sonunda üç sette kazandı.


Esas beklentim olan maç, 36 yaşındaki Estonyalı Kanepi ile turnuvanın 2 numarası Sabalenka arasındaydı. Kanepi kariyerinin en başarılı sezonunu yaşarken Belarus’lu kötü sürdürdüğü bir süreci atlatmak üzere zor da olsa maçlarını kazanmaya başlamıştı. İki saati aşkın bir sürede üç setlik zorlu bir mücadele oldu. Çekyalı Krejcikova, Rus Pavlyuchenkova gibi Kanepi de gösterişten uzak sonuca giden bir oyuncu…Son sette 5-4 ilerideyken 4 maç topunu skora çeviremeyince Sabalenka maçı tie-break’e götürdü.

Kanepi bu kez tie-break’te 5-2 ileri geçti ama ardından öyle basit hatalar yaptı ki Belaruslu öne geçti. Ama tenis bu… Roller şimşek hızıyla değişebiliyor. Sabalenka üstelik file önünde eline teslim edilen topları hırsından adeta komşu korta vurunca rakibi altın tepside sunulan bu olanağı reddetmedi (Kanepi 57,62,76 – 2’19”).

Erkeklerde ise turnuvanın başlıca favorisi Rus Medvedev, 2018’e kadar Fransız Bayrağı, sonrasında ise ABD’nin “Yıldız Bezeli Sancak”ını* benimseyen Maxime Cressy önünde epey zorlansa da 4 sette kazandı. Tam anlamıyla bir servis-vole oyununu benimsemiş bu 24 yaşındaki ilginç adam, Cressy, kendine hep dünyanın en iyi volecilerini örnek almış : Edberg, Sampras, Rafter. En ufak bir başarısı yokken bu kıtaya geldiğinden yana roket hızıyla yükseldi. Bizim de böyle oyunu benimsemiş raketleri ne denli özlemiş olduğumuz ortaya çıktı.

Yaşayan bir başka efsane, Hırvat Cilic’te Melbourne’a 4 sette veda etti. Kanadalı dünya 9 numarası, 19 yaşındaki Auger-Aliassime kendisine beslenen ümitlerin boş olmadığını ortaya koyuyor.

Komşu çocuğu Tsitsipas ise teklerdeki son ABD’li erkek olan Taylor Fritz’i beş sette geçti (46,64,46,63,64). Bu maç esnasında, kaç kez uyarıldığını artık kimsenin anımsamadığı, bir başka kıt-zekalı olan baba Apostolos Tsitsipas yine oğluna taktik vermeye kalkışınca maç durakladı ve ancak oğlu babasına susmasını işaret edince devam etti. Tsitsipas babasından kurtulunca maçtaki en iyi oyununu oynayarak mücadeleden muzaffer çıktı!

Neticede çeyrek-finalde mücadeleler aşağıdaki gibi olacak:
Erkeklerde🡺 Monfils-Berrettini, Shapovalov-Nadal, Sinner-Tsisipas, Auger Aliassime-Medvedev.
Kadınlarda🡺 Barty-Pegula, Krejcikova-Keys, Collins-Cornet, Sviatek-Kanepi.

Gençler (Jünyor) fikstüründeki oyuncumuz Togan Tokac partneri Kochis ile birlikte 2 no.lu seribaşlarını yenerek ikinci tura da geçtiler. Teklerdeki rakibi Wang ise seribaşı ve gençlerde grand-slam başarısı olan biri.

ABD bayrağı altında oynayan diğer Türk asıllı Onur Çolak ise üçüncü tur maçında kategorisinin 2 numaralı seribaşıyla karşılaşacak. Çiftlerde de ikinci tur maçını bekliyor. Hala bu çocukla ilgili bir haber ya da açıklama yok. Herhalde değerli yetkililerimiz ve de medyamız, çocuk şampiyon olursa ortaya çıkacaklar. Sansasyon lazım ya!

Turnuva başlarındaki Djokovic tartışması ortalıktaki herkesi bunaltırken, bu kaosun çıkmasındaki başlıca sorumlulardan biri olan turnuva direktörü ve organizatör Tennis Avustralya'nın CEO’su Craig Tiley bir türlü ağzını açmadı. Ancak İngiliz Sun gazetesi dün Novak’ın hukuk yolunu izleyeceğini yazınca hazret ABC TV'ye bir açıklama yaptı. Djokovic olanlardan dolayı “Tenis Avustralya’ya dava açmayacak ve 2023’te Avustralya Açık’a dönecekmiş!”

Tiley, “Federal Sağlık Yetkililerinin son altı ay içerisinde Covid-19’a bulaşmış kişilerin Avustralya’ya girmek için TGA tarafından onaylanmış iki doz aşı olduklarını kanıtlayamayanların ülkeye kabul edilmeyeceklerini sarihen belirten yazılarını neden gözardı ettiklerini” yanıtlamak istemedi. Tenis camiasında “Gelene ağam, gidene paşam” muamelesini benimsemiş çoğu birim gibi Tiley sadece “Seyirciler tarafından sürekli yuhalanmasına rağmen istifa etmeye hiçbir niyeti olmadığını” belirtti !

Turnuva sonundaki ödül töreninde bakalım ortaya çıkacak mı? Ne de olsa tüm izleyiciler kıt-zekalı değil!

Artık çeyrek-finaller oynanacağına göre sizlere maç önermeme gerek yok düşüncesindeyim. Ama sabah 07:30’dan önce olmamak kaydıyla Kyrgios-Kokkinakis’in çiftler maçını izleyin… Bunun zevkli geçeceğine eminim.

Hoş Kalın…
* Yıldız Bezeli Sancak - Star Spangled Banner (ABD Bayrağı ve Ulusal Marşı).