Yılın son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık'ın kadınlar bölümü dün gece bitti. Bir İtalyan'ın kazanacağı belliydi... Zira bir mucize gerçekleşmiş ve tenis tarihinde ilk kez ilk 20 dışında ve kariyerlerinde slam turnuva başarısı elde etmemiş orta karar iki İtalyan, yarı finalde dünya sıralamasında birinci ve ikinci olan raketleri yenerek kürsüde yerlerini garanti etmişlerdi.


Şimdi iş, ilk iki sırayı belirlemeye kalmıştı. Flavia Pennetta mı, Roberta Vinci mi? Daha iyi olan Pennetta kazandı (7-6, 6-2). Birincilik kürsüsünde kupasını kaldırdıktan sonra ki söylemi ile de tribünleri şok etti.

 

"Ne mutlu bana ki profesyonel tenise böyle veda edebiliyorum... Bir düş gerçekleşti" diyordu bu sadelik timsali 33 yaşındaki mütevazi kadın. İşte profesyonel tenisten emekliliğini böyle ilan ederken tribünlerde onca izleyici arasında nişanlısı Fabio Fognini ve İtalyan Başbakanı Matteo Renzi de vardı.

 

Profesyonel tenis, ferdi sporlar arasında insanı fiziken ve mental olarak en tüketicisidir desek pek de yanlış yapmış olmayız. Bu nedenle rekabet ve çekişme en üst düzeydedir. Samimiyet ya da dostluktan ziyade tanışlık ön plana çıkar. "Teniste dostluk yoktur" söylemini pek çok oyuncu, hakem ve idareciden işitmişimdir. Hal böyle iken her şey belirli bir saygı ve nezaket çerçevesi içinde cereyan eder. Bunlar hiç bir zaman unutulmaz.


Sizlere Pennetta şampiyon olduktan sonra kendisine gönderilen bazı iletileri aktaracağım. Tenisin neden hala "beyaz spor" olarak adlandırıldığını, diğer spor branşlarından buraya neden saygı ve gıpta ile nazarlar atıldığını daha iyi algılayacaksınız. Hoş kalın.


"Kutluyorum. Kazandığın için öyle sevindim ki. Bunu hak etmiştin. Yaşantının bundan sonraki süreci için mutluklar diliyorum. Tebessümünü özleyeceğim." Serena Williams

"Senin için mutluyum. Bu iki haftada oynadığın oyunla Amerika Açık şampiyonu olmayı hak ettin. Bayramının tadını çıkar!" Simona Halep

"Bu tebessüm! Öyle hak edilmiş bir tebessüm ki!" Maria Sharapova

"Vay canına! Klas bir sonlandırma arıyorsanız uzağa gitmeyin! Daha iyi birinin başına gelemezdi. Kutluyor ve mutlu bir emeklilik diliyorum." Caroline Wozniacki

"Ne denli özleneceğini kelimeler anlatamaz... Mutlu bir emeklilik diliyorum." Sloane Stephens

"Gidişin böylesi! Emekliliğin tadını çıkar." Madison Keys

"Muhteşem sadelik!" Sara Errani

"Resmin ebediyyen duvarda kalacak!" Tracy Austin