Avustralya Açık kadınlar finalinde tarih tekerrür etti ve belli olan sonuç gerçekleşti. Serena Williams, Rus rakibi Sharapova'yı 6-3, 7-6'lık setlerle yendi. Bu kadın için hala tarihin gösterdiği en başarılı kadın tenisçi diyemeyen varsa aklından şüphe etmek lazım. Daha ne yapsın acaba!
 
Çok zor, ama Sharapova'nın onu yenmesi için epey daha agresif bir oyun planı çizmesi gerek diye yazmış, maçın skorunu ABD'linin hastalığı ve servisleri tayin eder diye sürdürmüştüm. Aynen öyle oldu. Rus raket daha agresif olamadı… ABD'li ise hastalığını atlatmış servislerini ise tutturuyordu! Üstelik yağmur yüzünden çatının kapanması için verilen araya rağmen…
 
Eskileri kadar tek yanlı bir maç izlemedik… Bu hakikat maçtan sonra Sharapova'nın beyanatıyla da özdeşleşiyor: "Onunla oynamayı seviyorum, çünkü en iyi ile oynamayı seviyorum ve o da en iyisi… benim içimdeki en iyiyi ortaya çıkarıyor". Maria da herhalde Berdych-Nadal örneğindeki gibi yenile yenile yenmesini başaracak.
 
Erkeklerde ise Djokovic yarı finalde Wawrinka'yı 5 sette geçti. Ne kalite ne de çekişme açısından doyurucu bir karşılaşma olmadı. Zaten İsviçreli verdiği röpörtajda "Maça çıkmadan antrenörüme pilimin bitmiş olduğunu ve ne yapacağımı bilmediğimi söylemiştim… Öyle de oldu!" dedi. Ancak bu durumda bile rakibini 5 sete taşıyabildiğine göre artık o "ikinci İsviçreli" yaftasını üzerinden sıyırmış oldu.
 
Şimdi iş Djokovic-Murray finaline kaldı. Tenis dünyasının günümüzdeki en güçlü fiziğine sahip bu iki raketinin karşılaşmasının Djokovic ağırlıklı olacağını düşünüyorum. Bu maçın sonucuna Djokovic ya da Britanyalı'nın sinir sistemi karar verecektir!
 
İki haftadır süren bu çekişmenin artık sonuna gelindi. İngiliz raketin sinir sisteminin, üstelik yarı finalde hem kendinin hem de tribündeki ailesinin karıştığı çirkinliklerden sonra, Djokovic gibi sürekliliği olan bir rakip karşısında böyle bir finali kaldırabilecek olgunlukta olduğuna açıkçası inanmıyorum. Zaten pamuk ipliğine bağlı bir morali varken tribünlerden gerginlik yayan anasına bir de nişanlı eklendi. Bir Grand Slam yarı finalinde hırslanmak için oyun arasında rakibinin imakâr lafını bekliyorsan bir problemin var demektir! Tüm tenis oyuncuları yakıcı güneş altında hayat dolu canlı giysilere bürünürken onun sürekli iç kapatıcı tonları benimsemesi, herhalde uzmanlarca ilgilenilmesi gereken bir husus. Üstelik onun ispat etmesi gereken nice unsur varken, Sırp raket çok rahat.
 
Bu maçın sonunda Murray kaybederse 4 numaraya çıkacak… Kazanırsa 3 olacak. Djokovic ise ilk sıradaki yerini muhafaza edecek. Hoşkalın.